SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Delfiny zagrożone wyginięciem pojawiły się w okolicach Hongkongu [WIDEO]

Garbogrzbiet chiński pojawił się w Delcie Rzeki Perłowej w Hongkongu (fot. Shutterstovk/wasanajai)
Garbogrzbiet chiński pojawił się w Delcie Rzeki Perłowej w Hongkongu (fot. Shutterstovk/wasanajai)

Delfiny rzadkiego gatunku pojawiły się w Delcie Rzeki Perłowej w Hongkongu. Obecność garbogrzbietów chińskich ma prawdopodobnie związek ze spadkiem ruchu morskiego spowodowanego pandemią koronawirusa. Według naukowców, liczba delfinów w tamtej okolicy zwiększyła się o 30 proc. ze względu na wstrzymanie ruchu promowego w minionych miesiącach. Garbogrzbiet chiński jest zagrożony wyginięciem z powodu zanieczyszczeń wód.

Zaskakujące zjawisko u wybrzeży. Delfiny i plankton świeciły na niebiesko [WIDEO]

Delfiny świeciły się na neonowo niebieski kolor, pływając wśród bioluminescencyjnych fal przy Newport Beach w Kalifornii. Amerykański fotograf...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Delfiny wróciły do rzeki, gdy mogły już uniknąć promów przewożących pasażerów z Hongkongu do Makau – wyjaśniła Lindsey Porter, uczona specjalizująca się w naukach morskich ze szkockiej uczelni University of Saint Andrew. Ruch promowy został zawieszony w marcu, co pozwoliło naukowcom zbadać, jak hałas podwodny wpływa na zachowanie ssaków.

Porter i jej zespół do obserwacji delfinów wykorzystali m.in. mikrofony i drony. Ich badania sugerują, że delfiny szybko przystosowały się do spokojniejszego środowiska. Jak przypuszczają naukowcy, teraz populacja tych ssaków w rzece prawdopodobnie wróci do normy.

Według hongkońskiego oddziału WWF, garbogrzbiet chiński został po raz pierwszy zarejestrowany w lokalnych wodach już w XVII wieku. Szacuje się, że populacja tych delfinów w ujściu rzeki Perłowej liczy 2,5 tys. osobników. Organizacja twierdzi jednak, że w ostatnich latach nastąpił „niepokojący spadek”.

Ekolodzy z hongkońskiego WWF twierdzą, że zagrożeniem dla tych delfinów są: przełowienie, zanieczyszczenie wody, intensywny ruch morski i rozwój wybrzeża.

Dorosły garbogrzbiet chiński charakteryzuje się biało-różową skórą z powodu dobrego unaczynienia; młode delfiny są czarne bądź szare.

źródło:
Zobacz więcej