RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak polska, to polska. Chiny nie podrobią wódki i 99 innych produktów

Liderzy unijnych instytucji domagają się też dostępu do chińskiego rynku dla europejskich firm i wzmocnienia poszanowania własności intelektualnej (fot. Shutterstock/gashgeron)
Liderzy unijnych instytucji domagają się też dostępu do chińskiego rynku dla europejskich firm i wzmocnienia poszanowania własności intelektualnej (fot. Shutterstock/gashgeron)

Unia Europejska i Chiny podpisały umowę o ochronie oznaczeń geograficznych. Na liście stu chronionych unijnych produktów jest między innymi polska wódka. Bruksela i Pekin porozumiały się w tej sprawie jesienią ubiegłego roku, choć negocjacje trwały od lat.

Roztrzaskał się o drzewo. Tłumaczył, że wypił wódkę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Lubelszczyźnie. 28-latek zjechał z drogi i z impetem uderzył w drzewo. Przeżył, ale był pijany w sztok....

zobacz więcej

Umowa ma chronić przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw do produktów regionalnych. Na liście jest 100 europejskich oznaczeń geograficznych i tyle samo chińskich. Komisja poinformowała, że z trunków, oprócz polskiej wódki, mają być chronione między innymi francuski szampan, irlandzka whiskey, portugalskie porto i węgierski Tokaj. Ponadto na liście unijnej są grecka feta i szynka Prosciutto z Parmy. Z kolei na chińskiej liście znalazły się między innymi biała herbata, ryż i pasta z fasoli.

Chiny są ważnym rynkiem dla Unii. W ubiegłym roku były trzecim co do wielkości kierunkiem eksportowym dla towarów rolno-spożywczych z Unii. Są też drugim rynkiem, na który trafia najwięcej unijnych produktów opatrzonych europejskimi oznaczeniami geograficznymi.

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski napisał w poniedziałek, że podpisanie umowy przybliża jej wejście w życie. Ma to nastąpić wraz z początkiem przyszłego roku. „Produkty oznaczone europejskimi oznaczeniami geograficznymi są znane ze swojej jakości i różnorodności, dlatego konieczna jest ich ochrona” – skomentował Wojciechowski.

Umowa o ochronie produktów regionalnych została podpisana kilka godzin przed rozpoczęciem wideoszczytu z udziałem przywódców Unii Europejskiej i Chin, na którym były poruszane trudniejsze tematy. Liderzy unijnych instytucji domagali się dostępu do chińskiego rynku dla europejskich firm i wzmocnienia poszanowania własności intelektualnej. Grupa ponad 60 europosłów wezwała unijnych przywódców, aby uzależnili podpisanie w przyszłości umowy inwestycyjnej od przestrzegania praw człowieka – wskazując m.in. na prześladowanie muzułmańskiej mniejszości Ujgurów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej