RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden

Dojdzie do ekshumacji prezydenta USA? Domaga się jej wnuk

Warren G. Harding zmarł w trakcie sprawowania kadencji (fot. Wiki)

Wnuk byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Warrena G. Hardinga uruchomił procedurę prawną mającą na celu ekshumację zwłok przodka. James Blaesing oświadczył w sądzie, że chce „naukowego potwierdzenia”, iż byli spokrewnieni.

Ponowny pochówek. Przeniesiono szczątki generała Franco

Trumna ze szczątkami generała Francisco Franco została w czwartek przetransportowana na madrycki cmentarz w Mingorrubio. Mimo protestów rodziny...

zobacz więcej

Dokumenty złożono w amerykańskim sądzie w maju. Rodzina Hardinga nie zgadza z wnioskiem Blaseinga. Potomkowie 29. prezydenta USA przekonują, że i bez badania DNA przyjmują, iż matka powoda Elizabeth Ann Blaesing była córką polityka i Nan Britton.

Republikanin Harding, który zasiadał w Białym Domu w latach 1921-23, miał przed i w trakcie prezydentury romans z Britton. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak zmarł na zawał w trakcie sprawowania kadencji.

Britton ujawniła, że pozostawała w związku z prezydentem w książce wydanej w 1927 roku. Nigdy nie wykonano jednak badania DNA potwierdzającego jego ojcostwa Elizabeth Ann Blaesing. Harding nie miał więcej dzieci.

W 2015 roku wykonano testy DNA, które wykazały pokrewieństwo Blaesinga z dwoma członkami rodziny byłego prezydenta USA. Mężczyźnie zależy jednak na nowym dowodzie, gdyż rodzina Hardinga z okazji 100-lecia jego zaprzysiężenia na prezydenta zamierza zmienić muzeum w Marion w stanie Ohio, gdzie się urodził w 1865 roku i na wystawie nie pojawią się żadne informacje o Nan Britton i jej córce.

Blaesing podkreślił, że „zasługuje, by historia jego, jego matki i babki zostały włączone do muzeum w tym mieście”. Liczy, że tak się stanie, gdy badanie DNA wykaże, iż jest wnukiem prezydenta. Do tego będzie jednak potrzebna ekshumacja, na którą nie zgadza się inna gałąź rodziny.

„Niestety, publiczne uznanie i akceptacja przez potomków, historyków oraz biografów (i samego pana Blaesinga), że pan Blaesing jest wnukiem prezydenta Hardinga, nie wystarczają mu” – napisano w piśmie złożonym w sądzie.

źródło:
Zobacz więcej