RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy zamordowali 7-letniego Romka. IPN odnalazł szczątki małego bohatera

Po 77 latach pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli ciało zamordowanego przez Niemców Romualda Lenczewskiego. Siedmiolatek został zastrzelony, gdy biegł ostrzec rodziców przed niemiecką obławą. Żołnierze kazali zakopać jego zwłoki w dole na ziemniaki.

Kielecki IPN: Ta decyzja Zachodu zachęciła Stalina do agresji na Polskę

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomniała w mediach społecznościowych o konferencji we francuskiej miejscowości Abbeville,...

zobacz więcej

Do zbrodni doszło w październiku 1943 roku w Leńcach na Podlasiu. Romek, syn Marii i Karola Lenczewskich, wraz z ciotecznym bratem bawili się obok domu. W pewnym momencie zauważyli zbliżające się niemieckie ciężarówki. Jeden z chłopców wbiegł do domu, gdzie w kuchni była jego matka Jadwiga Modrzejowska, która ukryła broń znajdującą się w domu w dzieży z mąką – informuje IPN.

Natomiast Romuald Lenczewski biegł do pracujących w polu rodziców, aby ostrzec ich przed obławą. W ich domu ukrywali się bowiem członkowie AK – Janusz Owsiński „Dołęga”, adiutant Komendanta Obwodu AK Białystok Powiat oraz jego brat Andrzej „Rola”, szef łączności alarmowej tego samego Obwodu. Obaj Owsińscy wraz z matką Anną byli kilka miesięcy wcześniej łącznikami pomiędzy Komendą Obwodu a stacjonującymi w Leńcach oddziałami Uderzeniowych Batalionów Kadrowych.

Romek został zastrzelony przez Niemców, gdy biegł w kierunku pola. Dającego oznaki życia chłopca oprawcy kazali zakopać w dole przygotowanym do przechowywania ziemniaków. Żołnierze przeprowadzili rewizję w domu i aresztowali ukrywającego się Janusza Owsińskiego oraz wszystkich domowników, także dzieci.

Janusz Owsiński został zamordowany w Grabówce pod Białymstokiem, zaś aresztowani Lenczewscy przetrzymywani byli w więzieniu białostockim przez kilka miesięcy.

Wiele lat po tym zdarzeniu brat Romualda Lenczewskiego wykonał symboliczną mogiłę zamordowanego chłopca, niestety jej lokalizacja nie wskazywała na precyzyjne miejsce pogrzebania ciała. Teraz pracownikom IPN udało się odnaleźć szczątki na terenie prywatnej posesji w miejscowości Leńce. Cechy antropologiczne mogą wstępnie potwierdzać tożsamość odnalezionej osoby. Potwierdzenie tożsamości będzie możliwe po przeprowadzeniu badań genetycznych.

źródło:
Zobacz więcej