RAPORT

Prorosyjska era Tuska

MON na krajowych zakupach. Nowe umowy z PGZ podpisane

Zakupy na polskim rynku to także utrzymanie tysięcy miejsc pracy w krajowych zakładach zbrojeniowych – podkreślił szef MON (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki_
Zakupy na polskim rynku to także utrzymanie tysięcy miejsc pracy w krajowych zakładach zbrojeniowych – podkreślił szef MON (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki_

Modernizując technicznie armię, MON stara się jak najwięcej zamówień lokować w krajowym przemyśle zbrojeniowym, by w razie kryzysu móc polegać na własnych zasobach, ma także na uwadze miejsca pracy – mówił szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) umów m.in. na zakup transporterów Rosomak.

Potężna pomoc od Polaków. Z Warszawy wystartował wyładowany po brzegi samolot

Caritas Polska wysłało do Bejrutu transport pomocy humanitarnej. Na pokładzie znalazło się w sumie 10 ton żywności i środków higienicznych. Lot...

zobacz więcej

– Zawsze tam, gdzie jest to możliwe, kierujemy zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Błaszczak po podpisaniu umów z PGZ na zakup kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeznaczonych do przenoszenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz na zakup 190 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej.

Błaszczak powtórzył, że w ubiegłym roku MON 60 proc. zamówień złożyło w krajowych zakładach o wartości 6,8 mld zł, co oznaczało „praktycznie podwojenie ilości zamówień sprzed lat”.

– Każde suwerenne państwo stara się, żeby szczególnie amunicja, ale także i pozostały sprzęt służący wojsku był produkowany w jak najszerszym zakresie w tym kraju – podkreślił.

Zapewnił, że resort stara się o jak największy udział krajowego przemysłu w modernizacji technicznej sił zbrojnych. Dodał, że członkostwo w NATO ani „najlepsze w historii” dwustronne relacje z USA nie zmieniają zasadniczego założenia – by w sytuacjach kryzysowych polegać przede wszystkim na własnych zasobach. Zaznaczył, że oznacza to także utrzymanie tysięcy miejsc pracy w krajowych zakładach zbrojeniowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej