RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE potępiła stracenie irańskiego zapaśnika

Unia Europejska potępiła egzekucję irańskiego zapaśnika Navida Afkariego, który w 2018 roku brał aktywny udział w antyrządowych demonstracjach (fot. PAP/EPA/ALEXANDER BECHER)

Unia Europejska „zdecydowanie potępiła” egzekucję irańskiego zapaśnika Navida Afkariego, który został skazany na karę śmierci za zabójstwo ochroniarza podczas antyrządowych protestów w 2018 r. Oburzenie egzekucją wyraził szef dyplomacji USA Mike Pompeo.

Irański urzędnik państwowy stracony za szpiegowanie dla CIA

Były pracownik irańskiego ministerstwa obrony, został stracony za rzekome szpiegowanie na rzecz amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA)...

zobacz więcej

Afkari z dwoma braćmi w 2018 r. brał aktywny udział w antyrządowych demonstracjach. Wszyscy zostali zatrzymani, bracia sportowca trafili do więzienia, on sam został oskarżony o zabicie robotnika, który podczas zajść pełnił funkcję ochroniarza w firmie wodociągowej.

„Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci we wszystkich okolicznościach i bez wyjątku. To okrutna i nieludzka kara, która nie działa odstraszająco i stanowi niedopuszczalne zaprzeczenie godności i integralności człowieka” – oświadczył w poniedziałek rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Peter Stano.

Egzekucja egzekutora. Wymowna ilustracja irańskiego generała

W czasie, gdy irański rząd zapowiada pomszczenie generała Kasema Sulejmaniego, dowódcę elitarnej jednostki Al-Kuds, a światowe media zastanawiają...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, prawa człowieka są głównym obszarem unijnego zaangażowania w Iranie. Zapowiedział, że „27” będzie nadal angażować się w tych kwestiach, m.in. za pośrednictwem przedstawicielstwa UE w Teheranie.

Choć 27-letni Afkari przyznał się do zarzucanego mu czynu, jego matka twierdziła, że zostało to wymuszone torturami.

Amnesty International potępiła w sobotę tajną egzekucję sportowca, określając ją mianem „parodii sprawiedliwości” po „ewidentnie niesprawiedliwym” procesie.

Oburzenie egzekucją wyraził też szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Napisał na Twitterze, że „egzekucja irańskiego reżimu nad Navidem Afkarim jest okrutnym i bezlitosnym aktem”. “Zdecydowanie to potępiamy. Jest to oburzający zamach na ludzką godność, nawet przy nikczemnych standardach tego reżimu. Głosy narodu irańskiego nie zostaną uciszone” – napisał Pompeo.

Dodał: dziś wspieramy rodzinę Navida Afkariego i wszystkich Irańczyków, będących w żałobie po jego śmierci z rąk tego brutalnego i bezlitosnego reżimu. Jego życie i śmierć nie zostaną zapomniane”.

źródło:
Zobacz więcej