RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co wiemy o życiu poza Ziemią? NASA o „oceanicznych światach” w kosmosie [WIDEO]

Amerykańska agencja kosmiczna na pierwszy plan „wysuwa” obiekty Układu Słonecznego (fot. YouTube/ NASA Goddard)
Amerykańska agencja kosmiczna na pierwszy plan „wysuwa” obiekty Układu Słonecznego (fot. YouTube/ NASA Goddard)

Od dziesięcioleci interesujemy się Marsem, patrząc w stronę Czerwonego Globu z nadzieją na odnalezienie na nim śladów życia. Poszukiwania są prowadzone także na innych planetach – szczególnie tych, które mogą posiadać dużą ilość wody w stanie ciekłym. Czy gdzieś poza Ziemią mogło powstać i utrzymać się życie? Aktualnym stanem wiedzy na ten temat NASA podzieliło się w opublikowanym niedawno filmie.

Zdjęcie niebieskiego Marsa. Co się stało z Czerwoną Planetą?

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia Marsa w niecodziennej, niebieskiej barwie. Sąsiad Ziemi ze względu na swój rdzawy kolor jest...

zobacz więcej

Amerykańska agencja kosmiczna wskazuje, że do powstania życia, jakie znamy, niezbędne są trzy elementy: energia, cząstki organiczne i woda w stanie ciekłym. Pozaziemskie poszukiwania skupiają się więc na poszukiwaniu planet, planet karłowatych czy księżyców, które zawierają znaczną ilość wody w stanie ciekłym. Te kosmiczne obiekty NASA nazywa „oceanicznymi światami”.

W samym tylko Układzie Słonecznym znaleziono kilka odwodów na istnienie wodnych oceanów: m.in. na księżycach Saturna – Tytanie i Enceladusie; księżycach Jowisza – Ganimedesie i Kallisto; księżycu Neptuna – Trytonie; czy samym Plutonie. Uważa się też, że Wenus i Mars miliardy lat temu także mogły mieć własne oceany.

Pytanie tylko – czy mogły one wspierać powstawanie życia. Na pierwszy plan w materiale NASA wysunięte zostały: Enceladus, Europa i Tytan.

NASA zauważa, że badania nad pozaziemskimi oceanami pomagają naukowcom lepiej zrozumieć rolę ziemskiego oceanu w systemie klimatycznym naszej planety. „Gdy dowiemy się więcej o naszych własnych oceanach, lepiej zrozumiemy światy poza Ziemią” – oceniają eksperci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej