RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do listy państw z zakazem lotów dojdzie jeszcze jeden kraj

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował, że zakaz lotów do Hiszpanii zostanie utrzymany (fot. Shutterstock/ BONDART PHOTOGRAPHY)

Nie cała polska turystyka Wyspami Kanaryjskimi stoi – tak wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała wyjaśniał brak podziału zakazu lotów do Hiszpanii na część kontynentalną i wyspiarską. Zapowiedział za to zdjęcie zakazu lotów m.in. do Luksemburga.

Zakaz połączeń lotniczych z 44 krajami. LOT zorganizuje czartery z Hiszpanii

Z powodu epidemii, od 2 do 15 września zaczyna obowiązywać zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów m.in. do Hiszpanii, Malty,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Do 15 września obowiązuje nadal zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów, m.in. do Hiszpanii, Malty, Mołdawii, Czarnogóry, czy Stanów Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiedział projekt rozporządzenia zawierającego nową listę państw z zakazem lotów, która będzie obowiązywać między 16 a 29 września.

W Polsat News Horała mówił, że Rada Ministrów nie przyjęła jeszcze rozporządzenia, ale zaznaczył, że po weekendzie zostały zaktualizowane najnowsze dane z europejskiego centrum zapobiegania chorobom zakaźnym.

Poinformował, że w stosunku do projektu, o którym była mowa przed weekendem, do listy państw z zakazem lotów dojdzie jeszcze jeden kraj.

– To Libia, więc chyba to nie jest jakaś istotna destynacja dla Polaków – zauważył.

Zakaz lotów z Polski do 44 krajów. Jest nowa lista

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenia Rady Ministrów, przedłużające do 15 września br. zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44...

zobacz więcej

Będzie można polecieć m.in. do Luksemburga i Kosowa. Nadal będzie obowiązywać zakaz lotów do Francji. Jak dodał, zakaz lotów do Hiszpanii również zostanie utrzymany.

– Z państw europejskich to będzie 30 państw objętych zakazem, czyli o 15 państw mniej niż do tej pory – powiedział Horała.

Dopytywany, dlaczego rząd nie zgodził się na postulaty branży turystycznej, która chciała, by podzielić Hiszpanię na część kontynentalną i wyspiarską, zwłaszcza jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, Horała odparł: „Nie cała polska turystyka Wyspami Kanaryjskimi stoi”.

– Tak naprawdę z punktu widzenia polskiej turystyki większym problemem jest to, że w wyniku zakazu lotów do nas nie przylatują goście – wskazał. Wyjaśnił, że ważniejsze dla nas jest to, by to „polski hotelarz, polski restaurator, polski sprzedawca zarabiał”.

Argumentował, że podział Hiszpanii na regiony byłby trudny również z tego powodu, że europejskie centrum chorób zakaźnych nie prowadzi statystyk regionalnych.

Loty w czasach koronawirusa: maski, okrojone usługi, koniec z alkoholem

Koniec ze sprzedażą alkoholu na pokładzie, serwis zredukowany do minimum, obowiązek noszenia masek – to niektóre sposoby stosowane przez linie...

zobacz więcej

– A musimy opierać się na sprawdzonych, wiarygodnych i porównywalnych statystykach, bo same państwa zainteresowane, a już zwłaszcza zainteresowane regiony turystyczne, mogą mieć tendencję do kreatywnego podejścia do tych statystyk albo nawet po porostu stosować inną metodologię, która jest nieporównywalna – powiedział.

Zaznaczył, że pewne formy komunikacji są dopuszczalne, by nie niszczyć ludziom życiowych planów.

– Poszkodowana jest komunikacja lotnicza, dlatego że jest najszybsza i najłatwiejsza – przyznał. Zaznaczył przy tym, że rząd nie chce niszczyć biznesów i zwrócił uwagę, że utrzymane zostały loty czarterowe.

Marcin Horała zapewnił, że rządzący obserwują na bieżąco sytuację w krajach europejskich, w których wzrosła skala zakażeń; analizuje różne opcje, „są ważone różne racje, jednak racja bezpieczeństwa zdrowia publicznego jest istotna”.

źródło:
Zobacz więcej