RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Allegro rusza na giełdę. To może być największy debiut w historii GPW

Miesięcznie za pośrednictwem Allegro zawieranych jest średnio 32 mln transakcji (fot. Shutterstock/Casimiro PT)
Miesięcznie za pośrednictwem Allegro zawieranych jest średnio 32 mln transakcji (fot. Shutterstock/Casimiro PT)

Allegro ogłosiło zamiar wejścia na warszawską giełdę. Największa platforma handlowa w Polsce przeprowadzi ofertę publiczną (IPO), z której chce pozyskać 1 mld zł na spłatę zadłużenia. Z wcześniejszych doniesień wynika, że konsorcjum stojące za Allegro spodziewa się zysków ze sprzedaży akcji na poziomie nawet 10 mld zł. To może być największy debiut w historii Giełdy Papierów Wartościowych.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające praktyki Allegro

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro. Przyjrzy się zmianom w regulaminie dotyczącym pobierania...

zobacz więcej

Grupa Allegro prowadzi w Polsce nie tylko największą platformę e-commerce (Allegro.pl), ale jest także właścicielem porównywarki cenowej – Ceneo.pl.

Firma od 2016 roku należy do konsorcjum funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Parnters, które to odkupiły ją od południowoafrykańskiej grupy Naspers za 3,25 mld dol. (wówczas około 12,7 mld zł).

„Mam przyjemność poinformować państwa o zamiarze wejścia Allegro na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie” – powiedział François Nuyts, prezes Allegro, cytowany w komunikacie spółki.

Oczekuje się – czytamy dalej – że oferta obejmie emisję nowych akcji ze spodziewanymi wpływami brutto dla grupy w kwocie około 1 mld zł oraz sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy, w tym fundusze private equity oraz część dyrektorów i członków kierownictwa grupy.

Allegro usunęło aukcję z książką Ziemkiewicza. „Przekazuję sprawę prawnikom”

Grupa Allegro poinformowała na Twitterze, że usunęła aukcję, na której można było kupić nową książkę Rafała Ziemkiewicza pt. „Cham niezbuntowany”....

zobacz więcej

Wszyscy pracownicy grupy, którzy będą zatrudnieni w dniu wejścia spółki na giełdę i którzy nie mają akcji objętych w ramach historycznych uzgodnień inwestycyjnych, otrzymają jednorazową premię w formie akcji o wartości 10 tys. zł na pracownika, do której uprawnienia nabędą po 360 dniach od daty wejścia na giełdę. Allegro zatrudnia ponad 2,4 tys. osób.

„Puls Biznesu” zauważa, że debiut Allegro na GPW może być największym IPO w historii warszawskiej giełdy. Od 2010 r. rekordzistą jest PZU, które sprzedało akcje za 8,1 mld zł. Kolejne miejsca także należą do spółek skarbu państwa: PKO BP (7,9 mld zł), PGE (6 mld zł) i JSW (5,4 mld zł). Największy debiut spośród prywatnych spółek zaliczył Play, którego oferta w 2017 roku była warta 4,4 mld zł.

Allegro dysponuje bazą użytkowników obejmującą około 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm. Miesięcznie na platformie zawieranych jest średnio 32 mln transakcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej