RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kaczyński: Jestem za aktywnym przeciwstawianiem się zagrożeniom dla cywilizacji

„Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę” – powiedział Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
„Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę” – powiedział Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Ci, którzy nie walczyli – przykładów z Europy nie brakuje – przegrali. Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Jarosław Kaczyński musiał odnieść się do tematu LGBT”

– Kiedy takie tematy się pojawiają, trudno zostawić pole gry jednej stronie – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Radosław Fogiel, zastępca...

zobacz więcej

„To bowiem cywilizacja, jak to mówił mój śp. brat Lech Kaczyński, najbardziej życzliwa człowiekowi w dziejach świata” – powiedział w wywiadzie Jarosław Kaczyński.

„Z tym nurtem, który dzisiaj tak atakuje, walczyć trzeba – choć rozumnie. Rozumnie nie znaczy, że nie walczyć albo walczyć z jakąś niebywałą łagodnością czy bez gotowości użycia wszystkich środków, którymi dysponuje państwo w obronie prawa” – stwierdził prezes PiS.

Zadeklarował, że jest w tej kwestii jednoznaczny i odrzuca próby wmawiania, „co niekiedy następuje także ze strony Solidarnej Polski, że mamy tu jakieś zasadniczo inne poglądy”.

„Może czasem w sprawach taktycznych myślenie jest inne, ale co do istoty sprawy – nie. Jestem za tym, by aktywnie przeciwstawiać się tym zagrożeniom dla naszej cywilizacji, bo doświadczenia bierności pokazują zawsze ten sam efekt” – ocenia prezes PiS.

Jako przykład wymienia Irlandię, która w jego ocenie nie tak dawno była krajem tak bardzo katolickim, że przy nim Polska „wyglądała na państwo z szalejącą bezbożnością”, a dzisiaj „jest pustynią katolicką, z szalejącą ideologią LGBT”.

Prezes PiS o opozycji: Oni chcą zniszczyć naszą kulturę, chcą zniszczyć rodzinę

– Ich zapowiedzi można traktować zupełnie poważnie. Niezależnie od tego, jak zmieniają zdanie, to ta droga od związków partnerskich, poprzez...

zobacz więcej

„Trzeba więc stawiać tamę i szukać jak najbogatszych środków, by była ona mocna. Oczywiście podstawowym środkiem musi być przekonywanie, perswazja, by ludzie nie popadali w szaleństwo, by nie uznawali za oczywiste radykalnego odejścia od normy, podeptania jej nawet” – powiedział Kaczyński.

„To przybiera chwilami formy jak z kabaretu czarnego humoru. Choćby te opowieści bohatera części opozycji, mówiącego, że ze swoją partnerką chce wziąć ślub, ale on ma jeszcze partnera, a ona ma partnerki” – przypomniał prezes PiS.

Jego zdaniem próbuje się wmówić społeczeństwu, że to normalne, a jest to „całkowity rozkład samego fundamentu społecznego, następstwa pokoleń”, tego wszystkiego, co pozwoliło „rozwinąć kulturę opartą na chrześcijaństwie w wymiarze materialnym i duchowym, co dało postęp ludzkości”.

Jarosław Kaczyński dodaje też, że w programach szkolnych, w tym, co dociera do młodzieży, muszą być bronione wartości, które są podstawowe dla utrzymania naszej cywilizacji.

„To powinno być też elementem dużej części przekazu kulturowego. Nie chcę tu postulować żadnej cenzury, bo to nawet w wypadkach niechęci wobec wyjątkowo obscenicznych treści budzi dzisiaj reakcje odrzucenia. Jednak w sferach, w których mamy do czynienia z decyzją państwa, a np. podręczniki szkolne i przekaz szkolny są takimi obszarami, to musi być jasne. Razem z tłumaczeniem, dlaczego to jest złe, i z wyjaśnieniem, czemu to w istocie służy. Bo to nie jest oderwane od światowej struktury interesów” – zaznaczył prezes PiS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej