RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Alert RCB ws. zakazu zbliżania się do plaży na odcinku Gdańsk Brzeźno – Mikoszewo

Między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem neutralizacja min morskich (fot pixabay.com/gosiak1980)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie zbliżania się do plaży w poniedziałek i wtorek, w godzinach od 8. do 15. na odcinku między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem. W tym czasie będzie miała miejsce neutralizacja niemieckich min morskich z czasów II wojny światowej.

Jeleń na autostradzie. Zabezpiecznia okazały się niewystarczające

Jeleń wbiegł w niedzielę rano na autostradę A4 w woj. opolskim. Zwierzę weszło wprost pod pędzący samochód osobowy. Kierowca wyszedł z tego wypadku...

zobacz więcej

Alert w tej sprawie RCB umieściło w niedzielę na Twitterze. Komunikat skierowany jest do osób przebywających w Gdańsku i w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie).

Jak informowała w piątek Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, w dniach 14 i 15 września w rejonie kanału Wisły Śmiałej w Gdańsku przeprowadzona zostanie operacja przemieszczenia (holowania) i następnie neutralizacji dwóch niemieckich min morskich typu GC, pochodzących z okresu II wojny światowej.

Wypadek na obwodnicy Olecka. Zginęły cztery osoby

W wypadku, do którego doszło w niedzielę rano na obwodnicy Olecka, zginęły cztery osoby. Droga jest całkowicie zablokowana - poinformowała...

zobacz więcej

Operacja będzie prowadzona przez Grupę Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Usunięcie min jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. W zależności od warunków pogodowych operacja przewidziana jest na dwa dni.

Jednocześnie Urząd Morski przewidział termin zapasowy na 21-25 września, gdyby pogoda się pogorszyła.

Miny zostały zlokalizowane podczas kontrolnych pomiarów hydrograficznych wykonywanych przez pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. Są to niekontaktowe niemieckie miny morskie z okresu II wojny światowej. Długość takiego obiektu to ok. 220 cm, średnica 70 cm, masa ok. 1000 kg, a zawarty w niej materiał wybuchowy to heksanit. Jeden obiekt zalega na głębokości 7,7 m, drugi na głębokości 4,1 m.

Obecnie planowana akcja będzie drugą w tym roku przeprowadzaną na wodach Zatoki Gdańskiej. Pierwsza odbyła się w czerwcu.

źródło:
Zobacz więcej