RAPORT

Pogarda

Klucze Cichanouskiej, kapcie Grodzkiego, pranie Jachiry

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Najnowsze

Popularne

Premier Mateusz Morawiecki gościł w Polsce liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską. Kończą się rozmowy o rekonstrukcji rządu, do którego miałby znów dołączyć Jarosław Gowin. Choć nie było wyborów, w Sejmie pojawiła się posłanka ruchu Szymona Hołowni. Opozycja boi się, że będzie ich więcej.

Cichanouska dla TVP Info: Jesteśmy gotowi do rozmów z rządem

Jesteśmy gotowi do dialogu z rządem – zadeklarowała w rozmowie z TVP Info Swiatłana Cichanouska, kandydatka w niedawnych wyborach prezydenckich na...

zobacz więcej

Niedziela. Dożynki Jasnogórskie

Prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom podczas Dożynek Jasnogórskich: - Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach - z którymi spotkaliśmy się także w tym roku, w szczególności wiosną - zapewniacie nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe (...) Te półki w sklepach, które przez chwilę były puste, błyskawicznie zapełniały się na powrót produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo innych. To dzięki wam Polska jest wielkim eksporterem żywności – mówił w Częstochowie prezydent Andrzej Duda.

DoRzeczy.pl, z pomocą pracowni Estymator, zapytało Polaków o władze Warszawy. Okazało się, że co drugi Polak uważa, iż władze Warszawy nie wyciągnęły wniosków z ubiegłorocznej, pierwszej awarii kolektora „Czajki” i nie zrobiły wystarczająco dużo, by zapobiec kolejnej. Ale za to co czwarty pozytywnie ocenia ratusz Rafała Trzaskowskiego. Zapewne nie są to mieszkańcy miejscowości położonych nad Wisłą.

Poniedziałek. Kapcie dla senatorów


Prezydent Andrzej Duda mówił podczas Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie, że ta inicjatywa jest jednym z najważniejszych obszarów jego prezydentury. – Czasem jest takie wrażenie, że Zachód już wszystko ma, my cały czas mamy to poczucie, że musimy zdobywać, że musimy osiągać. Cały czas mamy ku temu ogromne ambicje i my, a zwłaszcza ci młodsi od nas, te pokolenia, które idą za nami, które wchodzą w dorosłe życie, one są także wielką szansą dla naszej części Europy, dla nas, dla naszych narodów, ale naszym wielkim zadaniem jest dziś stworzyć im wielką bazę, by mogli działać – mówił prezydent Duda w Krakowie.

W Warszawie otwarto wystawę „Lech Kaczyński. Człowiek Solidarności 1949-2010”. – Ta wystawa to przypomnienie kogoś, o kim warto pamiętać. Polaka, patrioty, ale przede wszystkim człowieka Solidarności – mówił obecny na uroczystości prezes PiS i brat Lecha Jarosław Kaczyński. Śp. Lech Kaczyński, pełniący funkcje prezydenta stolicy, a później całego państwa, nie ma ciągle w Warszawie swojej ulicy ani placu. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołał Komisję ds. zbadania przyczyn obu awarii przesyłu do oczyszczalni Czajka. Wszystko wskazuje na to, że już za kilkanaście miesięcy komisja odpowie na pytania, które tak naprawdę nie mają żadnego znaczenia, bo awaria nastąpiła drugi raz mimo ostrzeżeń Wód Polskich. Praca komisji ma służyć tylko odsunięciu od Rafała Trzaskowskiego odpowiedzialności za lekceważenie ostrzeżeń i zaniechanie zabezpieczenia Czajki przed powtórną awarią.

Szczyt V4 w Lublinie. „Na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory”

Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla...

zobacz więcej

Tymczasem organizacje ekologiczne zablokowały jedną z głównych ulic stolicy, bo rząd ich zdaniem nie robi wystarczająco wiele dla klimatu. Wbrew pozorom protestującym nie chodziło wcale o to, że rząd powinien srogo ukarać władze Warszawy za powtórną awarię Czajki. Dla protestujących problemem nie jest Czajka, tylko rząd, a ekologia to wyłącznie pretekst, w tym wypadku zupełnie nietrafiony.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki pozazdrościł podróży zagranicznych prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak poinformował SE Kancelaria Senatu rozpisała przetarg na zagraniczne pobyty w hotelach dla senatorów. Warunkiem koniecznym są minibar i ranne pantofle. Na zagraniczne cztero i pięciogwiazdkowe hotele Senat planuje wydać 680 tys. zł.

Wtorek. Gowin wraca do rządu.

Internet zalewają zdjęcia i filmy niesionych przez Wisłę tysięcy martwych zwierząt. „Płyną jedno za drugim! Jazie, klenie, leszcze, brzany, a nawet otruty ozonowanym szambem martwy bóbr” – alarmują wędkarze, którzy oceniają, że jest ich więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020 r., które w tym roku odbywa się w Karpaczu. Funkcję szefa płockiego koncernu Obajtek pełni od lutego 2018 roku. W trakcie swojego urzędowania zainicjował m.in. przejęcie przez Orlen innej paliwowej spółki – Lotosu.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że Jarosław Gowin może wrócić do rządu na stanowisko wicepremiera. Z kolei Szymon Hołownia pochwalił się nowym nabytkiem – do jego ruchu dołączyła Hanna Gill-Piątek, ostatnio posłanka Lewicy. Wcześniej Gill-Piątek należała do Wiosny, jeszcze wcześniej do Zielonych, a cztery lata temu bezskutecznie kandydowała z list ówczesnej Zjednoczonej Lewicy. Jest jednak bardzo wątpliwe, że z Polską 2050 pozostanie do tego roku. W końcu „la donna è mobile”. O kolejne „donny” martwią się już politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Podobno Szymon Hołownia ma w sobie to coś, co sprawia, że można rzucić dla niego legitymację partyjną.

Środa. Klucze dla Cichanouskiej

Nie przejmuje się tym zupełnie Sławomir Nitras: - Szymon Hołownia na pewno będzie chciał wyciągać posłów z klubu Koalicji Obywatelskiej, ale w przyszłości i tak wszyscy znajdziemy się na jednej liście – przewiduje poseł Sławomir Nitras. Jak to pisał genialny Jan Brzechwa w wierszu „Na straganie”: A kapusta rzecze smutnie: / "Moi drodzy, po co kłótnie, / Po co wasze swary głupie, / Wnet i tak zginiemy w zupie!".

Gróbarczyk: Tweet Thun ws. przekopu Mierzei to fake news

Tweet europoseł Róży Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to fake news – poinformował na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi...

zobacz więcej

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że Poznań został wybrany na siedzibę wysuniętego stanowiska dowodzenia V Korpusu Armii Amerykańskiej. Zaś premier Mateusz Morawiecki gościł w Polsce liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską. Podczas wystąpienia szef rządu przekazał jej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego w Warszawie. Później, tego samego dnia Cichanouska otrzymała nagrodę specjalną podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu – Życzymy wszystkim Białorusinom, żeby swój prawdziwy, najwspanialszy dom jak najszybciej znaleźli na Białorusi, ale realistycznie wiemy, że ta walka musi się skądś też toczyć, być prowadzona, być wspierana. Wszystkie osoby, które chcą tę walkę w sposób zorganizowany toczyć, będą miały wsparcie ze strony Unii Europejskiej i ze strony państwa polskiego, ze strony – jestem przekonany – wszystkich sił politycznych w Polsce – mówił tego dnia premier Mateusz Morawiecki.

O demokrację trzeba walczyć jednak nie tylko na Białorusi, obrony wymaga także w Polsce. Tutaj zagrożeniem są nasze własne… sądy, w których zapadają kuriozalne wyroki. - To w pewnych aspektach przebija komunistyczną cenzurę. Ta decyzja jest wręcz niebywała, sprzeczna z konstytucją i ze zdrowym rozsądkiem (…) mamy do czynienia ze sprawą wymagającą reakcji i niebezpieczną dla wolności słowa w Polsce. Trzeba z całą mocą protestować wobec takich praktyk, bo one z demokracją nie mają nic wspólnego. Ta sprawa jest jeszcze jednym argumentem za koniecznością głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. I to w wymiarze nie tylko instytucjonalno-organizacyjnym, lecz także personalnym” – tak prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w wywiadzie dla „Gazecie Polskiej” o decyzji sądu ws. zakazu publikacji tekstów o prezesie PZPN Zbigniewie Bońku dla redaktora Piotra Nisztora.

Czwartek. Thun strachy na Lachy

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zrezygnowali z członkostwa w senackiej komisji nadzwyczajnej ds. klimatu, której przewodniczącym został Stanisław Gawłowski z Platformy Obywatelskiej. Polityk ten ma zarzuty korupcyjne. – To farsa, kpina z Senatu – powiedział Stanisław Karczewski z PiS. To kolejny etap przyzwyczajania wyborców opozycji do tego, że zarzuty korupcyjne to nic takiego. Oskarżenia o korupcję składane przez byłych pacjentów nie przeszkadzają sprawować funkcji marszałka Senatu Tomaszowi Grodzkiemu. Z kolei Sławomir Neumann, kolejny mający niewyjaśnione ciągle problemy z prawem polityk PO, zgłosił chęć powrotu na stanowisko szefa klubu parlamentarnego tej partii. Tu co prawda kandydatów jest więcej, ale Neumann wcale nie stoi na straconej pozycji.

Kończy się dyplomatyczny spór między Polską a Niemcami. – 15 września prezydent Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Tego dnia prezydent przyjmie też listy m.in. od nowej ambasador Wielkiej Brytanii. Nie jest jasne natomiast, kto będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zakończył kadencję, ale parlament nie wyłonił jeszcze jego następcy. Wśród kandydatów wymieniany jest m.in. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Kłopot polega na tym, że nowego RPO musi zatwierdzić Senat. A senatorowie mogą mieć pomysł, by przenieść tam Stanisława Gawłowskiego z komisji klimatu.

„KO jest najlepsze w jednym – milczeniu”. Jachira o praniu brudów w koalicji

– Niektórzy mówią, że wiele rzeczy Koalicji Obywatelskiej nie wychodzi dobrze. A ja myślę, że jest jedna rzecz, w której są naprawdę najlepsi na...

zobacz więcej

Eurodeputowana PO Róża Gräfin von Thun und Hohenstein napisała na Twitterze, że zorganizowała w środę spotkanie z Virginijusem Sinkevičiusem, europejskim komisarzem ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Według Gräfin von Thun und Hohenstein przekop jest zagrożeniem dla Bałtyku, zapominając, że realnym zagrożeniem dla Bałtyku są ścieki z Warszawy. - Sinkevičius potwierdził, że KE traktuje sprawę poważnie – napisała opozycyjna eurodeputowana. Tweet europoseł Róży Thun w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to fake news – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Komisarz nie ma zamiaru kierować sprawy przekopu do TSUE. - Proszę mi pokazać w UE inne środowisko polityczne niż naszej polskiej opozycji, które tak zachowuje się w stosunku do demokratycznie wybranych władz swojego kraju. Nie jestem w stanie wskazać nawet incydentalnego przykładu takiego postępowania. Bardzo to przykre – mówił tego dnia w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info nowy szef MSZ Zbigniew Rau.

Piątek. Szczyt w Lublinie

Kolejnego dnia do sprawy w tym samym programie TVP Info odniósł się poseł PO Jarosław Urbaniak: – Wszyscy będą szczęśliwi, jeśli będzie o tym decydować tylko Polska, a ten projekt zostanie sprawnie dokończony – (...) Co do ostatnich wystąpień pani Thun, wspólnych z panią posłanką Spurek, to mnie to trochę dziwi – powiedział poseł Urbaniak. Więcej rozsądku przydałoby się opozycji nie tylko wieczorem. W ciągu dnia Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o odwołanie Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka. Katarzyna Lubnauer, była szefowa Nowoczesnej zarzuciła Mikołajowi Pawlakowi, że nie kieruje się wiedzą i nauką, ale fundamentalizmem. Co innego Rafał Trzaskowski. Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska i Hanna Dobrowolska, polonistka i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skierowały do Rafała Trzaskowskiego listy przeciwko planowanemu wprowadzeniu warsztatów z elementami seksualizacji, które są adresowane do dzieci i młodzieży. „Skandaliczna kwota ponad 3 milionów przeznaczona na seksedukacyjne warsztaty, podczas których dzieci w formie artystycznych działań np. będą rozpoznawać strefy intymne, budzi słuszne obawy rodziców i środowisk oświatowych” - pisze Hanna Dobrowolska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W Lublinie odbył się Szczyt Grupy Wyszehradzkiej. - Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą – powiedział w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania padła m.in. propozycja zniesienia przez państwa grupy wiz dla Białorusinów.

Cichanouska zaproszona na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej

Polska zaprosiła Swietłanę Cichanouską – liderkę białoruskiej opozycji – na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie. Polską propozycję...

zobacz więcej

Sobota. Pranie Jachiry

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w przerwie między rozmowami koalicyjnymi pojawił się na TikTok-u: - Każdy dobry człowiek powinien poprzeć tę ustawę. Ja ją popieram z całego serca – mówił lider Zjednoczonej Prawicy w filmiku, opublikowanym przez Forum Młodych PiS, zachęcając do poparcia projektu ustawy w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Tymczasem rozmowy koalicyjne zmierzają do końca, a w przestrzeni publicznej pojawiły się plotki, że toczą się one również z udziałem PSL. Ludowcy temu jednak zaprzeczają, choć są na pewno w szeregach Koalicji Polskiej politycy, którzy chętnie dołączyliby do obozu władzy.

Dla jednych Zjednoczona Prawica, dla drugich pokusą jest Polska 2050. Szymon Hołownia już oficjalnie kusi polityków opozycji, a na jego liście wodzonych na pokuszenie zapewne jest aktorka Klaudia Jachira. Być może wstępem do opuszczenia przez nią KO jest film, w którym skarży się na opozycję. – Niektórzy mówią, że wiele rzeczy Koalicji Obywatelskiej nie wychodzi dobrze. A ja myślę, że jest jedna rzecz, w której są naprawdę najlepsi na świecie. To jest milczenie i brak rozmowy wewnątrz klubu. (...) Mam świadomość, że zaraz spotkam się z zarzutem, że piorę brudy publicznie, ale od miesiąca nikt nie zrobił prania – mówi posłanka Jachira. Szymon Hołownia na pewno chętnie przyjmie kolejnego posła, ale może się bać, że również u niego Jachira zrobi pranie. Za miesiąc albo i wcześniej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej