
W Jakucji na Syberii odkryto w wiecznej zmarzlinie doskonale truchło niedźwiedzia jaskiniowego. Ma dziesiątki tysięcy lat. Naukowcy mają nadzieję, że uda się wyodrębnić materiał DNA.
Najnowsze badania dowodzą, że w Polsce znajdują się najstarsze szczątki neandertalczyków w Europie Środkowej – informują naukowcy na łamach...
zobacz więcej
Serwis „Siberian Times” podaje, że na znalezisko natrafili pasterze reniferów. Lena Grigoriewa z Północno-wschodniego Uniwersytetu Federalnego (NEFU) w Jakucku poinformowała, że odkryto szczątki dorosłego osobnika.
– To pierwszy taki przypadek – mamy całe ciało niedźwiedzia jaskiniowego, łącznie z tkankami miękkimi, także nosa. Posiada też wszystkie organy wewnętrzne – podkreśliła. – Dotąd znajdywaliśmy jedynie czaszki i kości, dlatego mówimy o odkryciu o znaczeniu światowym – dodała.
Szczątki są badane w NEFU. Władze uczelni planują zaprosić rosyjskich ekspertów z innych instytutów oraz badaczy z zagranicy. Liczą, że uda się wyodrębnić materiał genetyczny osobnika, co pozwoli prześledzić ewolucję niedźwiedzi.
Niedźwiedź brunatny żył w Eurazji w Środkowym oraz Późnym Plejstocenie. Gatunek wyginął około 15 tysięcy lat temu. Wstępnie ustalono, że znaleziony osobnik żył między 22 tysiące a 39,5 tysiąca lat temu.