RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oaza luksusu dla ekipy filmowej „Diuny”

Zdjęcia do „Diuny” mają powstać na prawdziwej pustyni  (fot. Google Street View)
Zdjęcia do „Diuny” mają powstać na prawdziwej pustyni (fot. Google Street View)

Najnowsze

Popularne

Denis Villeneuve, reżyser tego bardzo wyczekiwanego filmu, postawił producentom warunek – zdjęcia do „Diuny” mają powstać na prawdziwej pustyni. Odpowiednie plenery znaleziono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dzięki czemu filmowcy i aktorzy pławili się w luksusach pięciogwiazdkowej oazy.

Podróż w luksusie. Bilet na ten pociąg kosztuje nawet 8,5 tys. dolarów

Podróż tania nie jest, ale bilety wykupiono do marca 2018 roku. Japońskie koleje uruchomiły niezwykłe połączenie. Pociąg Shiki-shima, East Japan...

zobacz więcej

Rebecca Ferguson, Timothee Chalamet i inni członkowie ekipy filmowej przebywali w hotelu Anantara, który mieści się na pustyni Liwa, niedaleko Abu Zabi. Na jego stronie czytamy, że jest zlokalizowany 90 minut jazdy samochodem lub 50 minut helikopterem od centrum stolicy ZEA. Można w nim wynająć pokój lub willę. Ceny od 270 do 809 dolarów za dobę plus 10 proc. opłaty za obsługę oraz 5 proc VAT, 3,5 proc. „opłaty turystycznej”, 2 proc. opłaty miejskiej. Oprócz tego jest jeszcze parę tajemniczych opłat, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chciałoby się – z poziomu jacuzzi lub grzbietu wielbłąda – kontemplować kolosalne wydmy filmowej planety Arrakis, zwanej Diuną.

Liwa jest częścią Rub al Khali, jednej z największych pustyń piaskowych na świecie, która zajmuje obszar 650 tys. kilometrów kwadratowych w południowym regionie Półwyspu Arabskiego. Wydmy sięgają 200 metrów. Według naukowców zostały one ukształtowane przez lodowce, które wyschły ponad 10 tys. lat temu. Ukryty wśród nich pięciogwiazdkowy hotel Qasr Al Sarab by Anantara przypomina ufortyfikowaną oazę.

Filmowcy i aktorzy zawdzięczają tę „miejscówkę” uporowi reżysera „Diuny”, Denisa Villeneuve. W wywiadzie dla magazynu „Variety” powiedział on, że jednym z warunków, które przedstawił producentom firmy Warner Bros. zanim jeszcze podpisał kontrakt, był ten, że zdjęcia będą realizowane na autentycznej pustyni. – Argumentowałem, że przecież „Szczęk” nie kręcili w basenie. Poza tym tytuł brzmi „Dune” (wydma – przyp. red.), więc trzeba było znaleźć prawdziwe wydmy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej