RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wiceminister: Już kilka lat temu dawaliśmy sygnał, by rezygnować z tej hodowli

– Ustawa uderzy w polskich przedsiębiorców. Z dnia na dzień, w czasie kryzysu nie można likwidować żadnej branży – mówiła w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info posłanka PSL Urszula Pasławska. – Myśmy już kilka lat temu dali sygnał: Proszę powoli rezygnować z tego typu działalności, bo my wcześniej czy później będziemy zmierzali do jej ograniczenia albo całkowitego zakończenia – odpowiedział jej również obecny w programie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Młodzieżówka socjaldemokratów namawia do głosowania za projektem PiS

Federacja Młodych Socjaldemokratów przesłała w sobotę listy do wszystkich posłów, w których namawia na głosowanie za projektem PiS w sprawie zakazu...

zobacz więcej

– Ustawa uderzy w polskich przedsiębiorców. Z dnia na dzień, w czasie kryzysu nie można likwidować żadnej branży. Branży, która przynosi dochód, która jest ważna z punktu widzenia polskiej gospodarki – mówiła Pasławska.

Jej zdaniem, na likwidacji tej branży w Polsce mogą zyskać wyłącznie zagraniczni przedsiębiorcy. – Jesteśmy drugim co do wielkości eksporterem futer w Europie – podkreślała.

Wiceminister Buda zaznaczył, że w Europie odchodzi się właśnie od tego typu hodowli. – W XXI wieku nie możemy pozwolić, by z moralnością i humanitaryzmem wygrała fanaberia garstki osób, które albo chcą korzystać z towarów ze skór albo na tym zarabiać. Polskie społeczeństwo jest bardzo wrażliwe, czułe i ewidentnie opowiada się za likwidacją takich ferm – powiedział Buda. Wiceminister podkreślał, że trudni się tym jedynie ok. 4 tys. osób.

– Proszę zwrócić uwagę, że to jest dramat nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Całe miejscowości w przestrzeni 2-3 kilometrów cierpią na tym, że w danej miejscowości powstała i funkcjonuje taka ferma – mówił, dodając, że w pobliżu ferm „nie można prowadzić żadnej produkcji rolnej, żadnej agroturystyki”.

Jak stwierdził, „jest przekonany, że per saldo, gdy doprowadzimy do zamknięcia tego typu ferm, to działalność, która się rozwinie wokół w tych miejscowościach zwielokrotni dochód rolników i przedsiębiorców chcących prowadzić inną działalność”. Wiceminister dodawał, że z argumentami takimi, jakie przedstawiła Pasławska spotyka się od kilku lat.

– My się tym razem nie ugniemy. Myśmy już kilka lat temu dali sygnał: Proszę powoli rezygnować z tego typu działalności, bo my wcześniej czy później będziemy zmierzali do jej ograniczenia albo całkowitego zakończenia. Dziś jest ten moment. Daliśmy 3-4 lata, by podjąć tę decyzję. Każdy wiedział, jakie są nastroje. Dziś jest moment, by zrobić z tym porządek – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej