RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Uważają, że pandemia to spisek Gatesa i Szumowskiego. Manifestacja w Warszawie

„Zakończyć plandemię” – pod takim hasłem demonstrowały w Warszawie środowiska negujące fakt epidemii covid-19. Domagają się ukarania byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Billa Gatesa, ich zdaniem odpowiedzialnych za „ograniczanie wolności, dyktaturę, reżim i niszczenie gospodarki”.

Nie było zgody na jedną. Teraz chcą tysiąca demonstracji

W sobotę w Berlinie miała się odbyć duża demonstracja przeciwko polityce państwa w sprawie koronawirusa. Władze miasta nie udzieliły jednak zgody...

zobacz więcej

„Szumowski podał się dymisji, ale to nie wszystko. Szumowski musi zostać rozliczony i odpowiedzieć za swoje czyny” – napisali organizatorzy demonstracji.

Z niesionych w pochodzie transparentów wynikało, że uczestnicy domagają się również kary więzienia dla amerykańskiego przedsiębiorcy Billa Gatesa.

Resort zdrowia kierowany do niedawna przez Łukasza Szumowskiego był oskarżany zarówno o ukrywanie rozmiarów pandemii (rzekomo jej skala miała być dużo większa), jak i o niepotrzebne jej „kreowanie”. Według wyznawców tych teorii wirus Sars-CoV-2, wywołujący covid-19, albo nie istnieje, albo nie jest groźny, a osoby uznawane za zmarłe na covid-19 poniosły śmierć z innych przyczyn.

Jednym z przejawów negowania pandemii był fake news, według którego informacje o wysokiej śmiertelności w północnych Włoszech w marcu 2020 r. były nieprawdziwe, a do ich uwiarygodnienia posłużono się zdjęciami trumien imigrantów, którzy utonęli w Morzu Śródziemnym. Zdjęcia miały być wykonane kilka lat temu na Lampedusie.  

W rzeczywistości fotografie z Lampedusy rozpowszechniali w kontekście pandemii sami autorzy fake newsa.

Środowiska przychylne teoriom spiskowym wsparli niektórzy celebryci, m.in. piosenkarz Iwan Komarenko, współorganizujący podobne akcje protestacyjne.

Zdjęcia i video z dzisiejszej demonstracji otrzymaliśmy na platformę Twoje Info. Widać na nich kilkuset protestujących. Organizatorzy liczyli, że będzie ich kilkadziesiąt tysięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej