RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kielecki IPN: Ta decyzja Zachodu zachęciła Stalina do agresji na Polskę

Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa (fot. Wikimedia/domena publiczna)
Defilada kawalerii sowieckiej po kapitulacji Lwowa (fot. Wikimedia/domena publiczna)

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomniała w mediach społecznościowych o konferencji we francuskiej miejscowości Abbeville, podczas której premierzy Francji i Wielkiej Brytanii postanowili nie podejmować we wrześniu 1939 r. działań zbrojnych przeciwko Niemcom. „Rządu polskiego nie poinformowano o ustaleniach, a decyzja państw zachodnich skłoniła wahającego się Stalina do agresji na Polskę” – czytamy we wpisie.

Delegatura IPN w Kielcach podkreśla, że Francuzi przez następne miesiące prowadzili tzw. dziwną wojnę, mimo że „Niemcy nie pozostawili na swojej zachodniej granicy poważniejszych sił, a wojska francuskie miały niemalże osiemdziesięciokrotną przewagę w czołgach”. „Sprawdziły się więc przewidywania Hitlera, że Zachód pozostawi Polskę samą sobie” – czytamy we wpisie Instytutu na Facebooku.

Przypomniano także o wkroczeniu Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie II RP 17 września 1939 r. Kielecki oddział IPN zaznaczył, że to właśnie decyzja podjęta 12 września 1939 r. na konferencji w Abbeville „skłoniła wahającego się Stalina do agresji na Polskę”.

8️⃣1️⃣ lat temu w Abbeville na północy Francji odbyła się konferencja, która przesądziła o dalszym biegu II wojny...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach Sobota, 12 września 2020

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej