RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Henryk Łapiński – wieloletni aktor Teatru Ateneum

Zmarł Henryk Łapiński; miał 87 lat (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)

Henryk Łapiński – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wieloletni aktor Teatru Ateneum zmarł w piątek. Artysta miał 87 lat.

Zmarł Witold Zapała, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze”

W wieku 85 lat odszedł Witold Zapała, choreograf, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze” – poinformowało w czwartek MKiDN. Był autorem...

zobacz więcej

„Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł Henryk Łapiński, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. Henryk Łapiński do warszawskiego Teatru Ateneum został zaangażowany przez dyrektora Janusza Warmińskiego – tuż po studiach aktorskich w Łodzi. Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról. Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego Teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych Koleżankach i Kolegach z Teatru. Wraz z Jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru” – podano na Facebooku Teatru Ateneum.

„Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny. Żegnamy Cię z ogromnym żalem” – czytamy we wpisie, podpisanym przez aktorów i dyrekcję Teatru Ateneum.

Henryk Łapiński urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 ukończył PWSTiF w Łodzi. W tym samym roku zadebiutował rolą Dujardin'a w sztuce „Ich głowy” Marcela Aymea w reżyserii Zdzisława Tobiasza w Teatrze Ateneum.

Widzowie zapamiętali aktora z ról w takich filmach i serialach jak: „Nie lubię poniedziałku”, „Wielka miłość Balzaka”, „Kuchnia polska”, „Dom” czy „Polskie drogi”.

Łapiński był także aktorem dubbingowym, znanym najbardziej z roli druida Panoramixa w serialu Asterix, ale jego głos można było usłyszeć w filmach: „101 dalmatyńczyków”, „Pocahontas” czy „Księżniczka Sissi”. Udzielał także głosu postaciom w grach komputerowych.

W Teatrze Ateneum występował nieprzerwanie od 1956 roku.

źródło:

Zobacz więcej