RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NASA skupuje skały księżycowe. Dostarczą je prywatne firmy

NASA przyjmuje od firm propozycje dot. zbierania materiałów księżycowych (fot. Shutterstock/Dima Zel, zdjęcie ilustracyjne)

Amerykańska agencja kosmiczna rozpoczyna skupowanie skał księżycowych. Oferta skierowana jest do firm nie tylko amerykańskich. Nowa inicjatywa NASA wiąże się z rozwojem badań i programem lotów kosmicznych Artemis, który ma na celu ponowne wysłanie człowieka na Księżyc w 2024 roku, w tym pierwszej kobiety.

NASA chce budować stację kosmiczną na księżycu. Podpisała umowę

NASA podpisała umowę na badania w przestrzeni księżycowej. W planach ma konstrukcję nowoczesnej stacji kosmicznej Gateway oraz wysłanie człowieka...

zobacz więcej

NASA ogłosiła w czwartek, że przyjmie propozycje dotyczące zbierania próbek zasobów kosmicznych. Jak zapewniła, wszystkie działania będą kontrolowane, aby były zgodne z Traktatem o przestrzeni kosmicznej oraz innymi międzynarodowymi zobowiązaniami.

Agencja nakreśliła też pewne wymogi. Firma miałaby za zadanie zebrać niewielką ilość ziemi lub skały z dowolnego miejsca na powierzchni Księżyca oraz dostarczyć do NASA zdjęcia zebranego materiału i dane dot. lokalizacji pobrania próbki. Następnie zebrane fragmenty z Księżyca miałyby przejść na kompletną własność NASA przed 2024 rokiem.

Amerykańska agencja poinformowała, że płatność ma się odbywać w trzech transzach. Przy podpisywaniu kontraktu wykonawca otrzyma 10 proc. wynagrodzenia, po starcie lotu kolejne 10 proc. a pozostałe 80 proc. dostanie po pomyślnym wykonaniu zadania. Szczegółowe metody transferu materiału księżycowego agencja określi w późniejszym terminie.

źródło:
Zobacz więcej