RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjski Sputnik wspiera polityków PO w walce z przekopem Mierzei

W wywiadzie pada wiele ciepłych słów pod adresem Róży Thun (fot. PAP/Adam Warżawa)
W wywiadzie pada wiele ciepłych słów pod adresem Róży Thun (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Znany z promowania prorosyjskiej narracji portal Sputnik staje w obronie Róży Thun, która zapowiedziała działania na rzecz zablokowania przekopu Mierzei Wiślanej. „Wszystko wskazuje na to, iż zebrała się tak zwana masa krytyczna sił społecznych, samorządowych, które do tej pory krytykowały tę inwestycję. Wypada przypomnieć, że pani Róża Thun zajmuje się tą kwestią już od jakiegoś czasu” – mówi publicysta Janusz Niedźwiecki w wywiadzie opublikowanym przez portal. Wywiad przeprowadził Leonid Swiridow.

„Polityk polski u boku Putina”. Burza o przekop Mierzei Wiślanej

Polityk polski występujący w tej sytuacji u boku Putina jednoznacznie wydaje sobie świadectwo – ocenił w TVP Info Przemysław Żurawski vel...

zobacz więcej

„Wszystko wskazuje na to, iż zebrała się tak zwana masa krytyczna sił społecznych, samorządowych, które do tej pory krytykowały tę inwestycję. Wypada przypomnieć, że pani Róża Thun zajmuje się tą kwestią już od jakiegoś czasu. Przyjrzałem się aktualnościom w tym temacie i znalazłem między innymi informację, że w zeszłym roku bezpośrednio odwiedzała to miejsce i kpiła z tego, że (jakoby) inwestycja przekopu Mierzei Wiślanej jest inwestycją jakoś szczególnie dotyczącą naszej obronności i możliwości powstrzymywania Rosjan” – mówi Niedźwiecki.

„Moim zdaniem organizacje, które do tej pory PiS blokował, zwróciły się do Róży Thun, ale nie tylko do niej. Bo również tą kwestią zajmuje się pani europoseł Sylwia Spurek – również aktywnie i również z podobnymi partnerami społecznymi, bo przez wszystkie te protesty przewija się m.in. Green Peace i inne organizacje ekologiczne” – powiedział.

Jego zdaniem w sprawie tej powstała koalicja przyrodników, samorządowców i lokalnych społeczności, która sprzeciwia się przekopowi Mierzei Wiślanej. Niedźwiecki jasno broni tu działań polityków PO.

Żaryn: Przekop Mierzei Wiślanej od początku budzi opór Rosji

Realizowana przez polski rząd budowa kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną od początku budzi opór Rosji. Wraz z postępem prac rośnie aktywność...

zobacz więcej

„Politycy Platformy zrozumieli, iż pomimo tego, że bardzo duża część mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, zwłaszcza tych z Elblągu, pozytywnie ocenia pomysł przekopu Mierzei Wiślanej, że PO się opłaca punktować rząd PiS-u za ich nieudolność i za tę butę, z jaką podchodzą do strony społecznej w kwestii zagrożeń, do organizacji ekologicznych, do lokalnych społeczności, do samorządów. I przyjęli na siebie rolę jakby gwaranta praworządności w Polsce, domagają się, aby Polska wywiązywała się ze swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania prawa i w zakresie realizacji naszych przepisów ochrony przyrody. Bez względu na to, że to, oczywiście, wpłynie na wydłużenie czasu realizacji tej inwestycji i, prawdopodobnie, zwiększy jej koszty” – mówi Niedźwiecki.

Leonid Swiridow, któremu Niedźwiecki udzielił wywiadu, jest rosyjskim dziennikarzem, który opuścił Polskę w grudniu 2015 r. Musiał to zrobić, ponieważ wojewoda mazowiecki utrzymał w mocy decyzję Urzędu do Spraw Cudzoziemców o cofnięciu dziennikarzowi zezwolenia na pobyt.

Procedura usunięcia Rosjanina toczyła się od października 2014 roku. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która od początku nie komentowała sprawy, podejrzewała dziennikarza o działalność szpiegowską. Na wniosek ABW polskie MSZ cofnęło mu akredytację. Swiridow zapewniał, że nie ma związku z rosyjskimi służbami specjalnymi. Rosyjskie MSZ nazwało decyzję UdSC o cofnięciu dziennikarzowi zezwolenia na pobyt „faktem oburzającym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej