RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awaria Czajki: już 3,4 mln metrów sześciennych ścieków wpadło do Wisły

Pod koniec sierpnia w stołecznej oczyszczalni „Czajka” doszło do kolejnej awarii sieci przesyłowej (fot. PAP/Mateusz Marek)

Od początku awarii kolektora doprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” do Wisły zrzucono 3,4 mln metrów sześciennych nieczystości – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. WIOŚ kontroluje także jakość wody w rzece do granic województwa.

UE zajmie się sprawą Czajki? Ministerstwo apeluje do posłanki

Europosłanka PO Róża Thun przekazała na Twitterze, że Komisja Europejska chce skierować sprawę Przekopu Mierzei Wiślanej do Trybunału...

zobacz więcej

Jak mówi rzeczniczka tej instytucji Milena Nowakowska, inspektorzy pobierają próbki dwa razy w tygodniu.

– Widzimy, że PH wody i ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie są na dość dobrym poziomie, natomiast podwyższona jest przewodność, co pokazuje, że w wodzie znajdują się substancje organiczne, które nie powinny się tam znaleźć. Im wyższa jest przewodność, tym więcej jest substancji charakterystycznych dla składu nieoczyszczonych ścieków – mówiła Milena Nowakowska.

Czystość wody w kolejnych województwach monitorują Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska; ogólny stan Wisły aż do ujścia kontrolują Wody Polskie.

Jak mówił rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, pracownicy przedsiębiorstwa codziennie sprawdzają, czy są niepokojące zmiany na rzece.

– Od kilku dni zastoisk jest zdecydowanie mniej. To miejsca, w których gromadzą się nieczystości. Widać to po zmianie koloru, przykrym zapachu i często burzynach na powierzchni. W ostatnich dniach najpoważniejsze zastoisko zostało stwierdzone w Nowym Dworze Mazowieckim, tam też stwierdzono pojedyncze sztuki śniętych ryb; ale po ostatnich deszczach takich zastoisk jest zdecydowanie mniej – powiedział rzecznik.

źródło:
Zobacz więcej