RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael szykuje się do ponownego zamknięcia gospodarki

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczna nowych zakażeń (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Izrael szykuje się do ponownego zamknięcia gospodarki po gwałtownym wzroście infekcji Covid-19. Jak podaje agencja Bloomberg, jeśli sytuacja się poprawi, ograniczenia będą dotyczyć tylko społeczności, w których występują duże ogniska.

Wirtualna turystyka może być szansą dla branży

Pozbawieni dotychczasowej swobody działania podróżnicy oraz podupadłe z powodu pandemii firmy branży turystycznej mogą przestawić się na wirtualne...

zobacz więcej

Wewnętrzny gabinet ministrów Izraela zatwierdził dwutygodniową pełną blokadę, po której nastąpią kolejne dwa tygodnie ścisłego ograniczenia ruchu i działalności gospodarczej w tym kraju. Szczegóły, takie jak data rozpoczęcia, mają zostać przedstawione pełnej komisji do ostatecznego zatwierdzenia w niedzielę.

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczna nowych zakażeń. Według strony internetowej Ynet, blokada ma wejść w życie w środę lub piątek – politycznie napięty termin w przededniu żydowskiego święta.

Jak podkreślają eksperci, ponowny lockdown doprowadzi do poważnych strat w gospodarce, a prawie jedna piąta siły roboczej nadal będzie bez pracy. Główny ekonomista ministerstwa finansów szacuje, że miesięczna blokada kosztowałaby izraelską gospodarkę około 15 mld szekli (4,4 mld dolarów).

Bank Izraela prognozował w zeszłym miesiącu, że gospodarka skurczy się w tym roku o 7 proc. w przypadku dalszego nasilenia się choroby i przewidywał deficyt budżetowy w 2020 r. na poziomie 14,6 proc. PKB.

Od końca maja liczba zakażonych Covid-19 w tym dziewięciomilionowym kraju wzrosła z około 17 tys. do ponad 145 tys., a liczba zgonów zwiększyła się prawie czterokrotnie, do blisko 1,1 tys.

źródło:
Zobacz więcej