RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Od słońca można się uzależnić

Ograniczenie nadmiernego wystawiania się na słońce lub używania solariów może być większym wyzwaniem, niż się spodziewano (fot. Oli Scarff/Getty Images)
Ograniczenie nadmiernego wystawiania się na słońce lub używania solariów może być większym wyzwaniem, niż się spodziewano (fot. Oli Scarff/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nadmierne wystawianie się na działanie promieni słonecznych może mieć związek z genami, które predysponują do uzależnień – pokazało obszerne badanie. Oznacza to potrzebę innego podejścia do kampanii ostrzegających przed nadmiernym opalaniem i czerniakiem.

Cukrzyca podczas ciąży może wpływać na biologiczny wiek dziecka

Cukrzyca ciążowa może przyspieszać proces biologicznego starzenia się potomstwa, a także zwiększać ryzyko otyłości i nadciśnienia – informują...

zobacz więcej

Specjaliści z King's College London przekonują, że unikanie nadmiaru słońca to dla wielu niełatwe zadanie.

Po przeanalizowaniu danych medycznych na temat 2,5 tys. bliźniąt wpisanych do TwinsUK Registry i 260 tys. osób z innych grup naukowcy zidentyfikowali pięć genów związanych z potrzebą poszukiwania słonecznych promieni.

Co ważne, niektóre z tych genów powiązano wcześniej z tendencją do podejmowania ryzyka i zachowaniami towarzyszącymi uzależnieniom, takim jak palenie marihuany, picie alkoholu czy kontakty seksualne z dużą liczbą partnerów.

„Nasze wyniki sugerują, że ograniczenie nadmiernego wystawiania się na słońce lub używania solariów może być większym wyzwaniem, niż się spodziewano. To dlatego, że te zachowania wiążą się z czynnikami genetycznymi” – podkreśla dr Mario Falchi, autor pracy opublikowanej na łamach „Journal of Investigative Dermatology”.

„Istotne jest, aby ludzie byli świadomi swoich uwarunkowań. Może to sprawić, że będą bardziej uważni odnośnie swojego zachowania i potencjalnych szkód związanych z nadmierną ekspozycją na słońce” – prognozuje dr Falchi.

Mogą być jednak potrzebne dodatkowe metody przekonywania.

„Jasne jest, że wiele osób ma bardzo niezdrowe zwyczaje, jeśli chodzi o słońce, i są w pełni tego świadome. Nadal będą nadmiernie wystawiały się na jego działanie, nawet jeśli będą zagrożone rakiem skóry. Nasze badanie pokazuje, że geny regulujące pojawianie się uzależnień i innych ryzykownych zachowań pełnią ważną rolę i mogą wyjaśniać część trudności w zmianach związanych ze słońcem zachowań” – dodaje uczestnicząca w pracach dr Veronique Bataille.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej