RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hiszpania: prawie 3 mln kobiet doświadczyło przemocy seksualnej

Trzy miliony kobiet mieszkających w Hiszpani było lub jest nadal ofiarami przemocy w związku (fot. Shutterstock/sdecoret)
Trzy miliony kobiet mieszkających w Hiszpani było lub jest nadal ofiarami przemocy w związku (fot. Shutterstock/sdecoret)

Co druga kobieta mieszkająca w Hiszpanii przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła jakiegoś rodzaju przemocy – od molestowania po gwałt czy przemoc fizyczną – ze strony mężczyzn. A co piąta kobieta cierpiała z powodu przemocy w ciągu ostatnich 12 miesięcy – wynika z najnowszych hiszpańskich badań nad zjawiskiem przemocy ze względu na płeć.

ONZ: przemoc seksualna żołnierzy Birmy wobec Rohingjów wskazuje na zamiar ludobójczy

Przemoc seksualna, jakiej dopuszczali się birmańscy żołnierze wobec kobiet i dziewcząt z muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja w 2017 r.,...

zobacz więcej

Zakłada się więc, że ponad 4 mln kobiet padło ofiarą przemocy fizycznej i prawie 3 mln przemocy seksualnej w ciągu swego życia od byłego lub obecnego partnera. Dane te pochodzą z rządowego badania nad zjawiskiem przemocy ze względu na płeć, które jest przeprowadzane co cztery lata.

Opublikowane w tym roku przez rząd wyniki dotyczą badania przeprowadzonego w 2019 roku. W sondażu wzięło udział 9 568 kobiet. Jak zaznacza portal hiszpańskiej telewizji rtve.es, badanie ma na celu analizę różnych typów przemocy, której doświadczają kobiety od 16. roku życia przez to właśnie, że są kobietami.

Według danych przedstawionych w ekspertyzie, wśród kobiet najbardziej narażonych na przemoc seksualną są te z niepełnosprawnością oraz młode – w wieku od 16 do 24 lat. Częstość występowania przemocy ze strony partnera jest wyższa wśród kobiet urodzonych w innym kraju niż Hiszpania, ale także właśnie one są częściej skłonne zgłaszać takie przypadki niż kobiety pochodzenia hiszpańskiego. Kobiety powyżej 65. roku życia w znacznie większym stopniu niż reszta ukrywają przemoc, której doświadczają, a w mniejszym stopniu zrywają związek z partnerem z powodu przemocy.

Ofiary gwałtu

Ponadto 6,5 proc. kobiet (nieco ponad milion) padło ofiarą przemocy seksualnej w danym momencie życia ze strony osoby, z którą nie pozostawały w żadnym związku. 2,2 proc. kobiet zostało zgwałconych przynajmniej raz w życiu. Ataki te nie dotyczą tylko dorosłych kobiet, ponieważ 3,4 proc. ankietowanych doświadczyło przemocy seksualnej przed ukończeniem 15. roku życia.

Jak wynika z sondażu, w 99,6 proc. przypadków napaści na tle seksualnym – od dotyku po gwałt – agresorem był mężczyzna. W przypadkach przemocy seksualnej poza związkami – w 39 proc. agresor był osobą obcą dla ofiary. Jak zauważa hiszpański portal, znacznie częściej, bo w 49 proc. przypadków przemoc pochodziła ze strony przyjaciela lub znajomego, a w 21,6 proc. przypadków dotyczyła członka rodziny. Delegatka rządu ds. przemocy ze względu na płeć, Victoria Rosell, podkreśla, że te dane niszczą mit, że napaści na tle seksualnym są w większości przypadków popełniane przez nieznajomych.

Uciekają przed ISIS, trafiają w ręce gangów. Stają się niewolnicami seksualnymi

Nasila się zjawisko handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego w Iraku. Kobiety, które uciekają od ISIS, wpadają w ręce innych oprawców. Stają się...

zobacz więcej

Ofiarami przemocy ze względu na płeć są również dzieci kobiet, które cierpią z powodu agresji. Jak wynika z najnowszych badań, ponad półtora miliona nieletnich mieszka w domach, w których kobieta doświadcza w związku pewnego rodzaju przemocy – fizycznej, seksualnej, ekonomicznej, emocjonalnej czy też kontroli lub strachu.

Problem stalkingu

Ostatnie badanie przeprowadzone na zlecenie hiszpańskiego rządu wykazało też spory zasięg molestowania seksualnego w tym kraju. 40 proc. ankietowanych kobiet przyznało, że doświadczyło go kiedyś. Podczas sondażu zapytano też o tzw. stalking, czyli ciągłe nękanie. Chodzi o powtarzające się zachowania, takie jak groźby, nieprzyzwoite, uciążliwe czy ciche telefony, które mają wywołać strach lub niepokój.

Jak obliczono, nieco ponad trzy miliony kobiet powyżej 16. roku życia cierpiało z powodu stalkingu. Natomiast 3,7 proc. kobiet doświadczyło tego przed ukończeniem 15. roku życia. W 87,9 proc. przypadków to mężczyzna dopuścił się stalkingu. U jednej na pięć kobiet trwało to krócej niż dwa tygodnie. W jednej czwartej przypadków powtarzające się nękanie trwało dłużej niż rok.

Minister ds. równości Irene Montero uważa dane liczbowe przedstawione w tym badaniu za „druzgocące” i ogłosiła opracowanie krajowej strategii zwalczania przemocy ze strony mężczyzn na lata 2021–25. – Badanie to pokazuje podstawę góry lodowej, która pozostaje nadal ukryta. Poza przemocą ze strony partnerów lub przemocą fizyczną istnieją inne rodzaje przemocy seksualnej, które są obecne w życiu tysięcy kobiet, dziewcząt i chłopców w naszym kraju – podsumowała Montero. Hiszpański rząd przygotował dla ofiar przemocy ze względu na płeć specjalny numer interwencyjny, który jest darmowy i nie pojawia się w billingu rozmów telefonicznym. Osoby cierpiące przemoc seksualną bądź fizyczną mogą szukać też pomocy drogą elektroniczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej