RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Witold Zapała, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze”

Był autorem większości choreografii, na których do dziś oparty jest program artystyczny zespołu (fot. Facebook/Mazowsze)

W wieku 85 lat odszedł Witold Zapała, choreograf, wieloletni kierownik baletu zespołu „Mazowsze” – poinformowało w czwartek MKiDN. Był autorem większości choreografii, na których do dziś oparty jest program artystyczny zespołu.

Nie żyje Jacek Korcelli, wybitny operator filmowy

Zmarł prof. Jacek Korcelli, operator filmowy, autor zdjęć do ponad 30 filmów i seriali. Miał 86 lat. Odszedł 19 sierpnia w Domu Artystów Weteranów...

zobacz więcej

Ministerstwo Kultury podkreśla, że Zapała był „wybitnym artystą w świecie sztuki tańca, znanym i cenionym w Polsce oraz za granicą”. „Tancerz, choreograf, pedagog, doskonały organizator, słynął z wielkiego talentu twórczego w dziedzinie polskiego folkloru” – wymienia resort kultury.

Zapała był absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, a swoje artystyczne życie związał z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Nagradzany początkowo za swoje solowe popisy taneczne, dość szybko podjął twórczość choreograficzną. „To właśnie przede wszystkim pasja kreowania, nowatorskie wizjonerstwo, umiłowanie folkloru, niezwykła pracowitość i ciekawość źródeł naszej kultury pozwoliły mu osiągnąć zasłużony tytuł »Mistrza choreografii«” – wskazało ministerstwo.

W latach 60. ubiegłego stulecia rozpoczął się okres jego najwspanialszej twórczości choreograficznej. Dla zespołu „Mazowsze” stworzył kilkadziesiąt tańców narodowych i regionalnych – mazurów, polek, polonezów, tańce lubelskie, kurpiowskie, żywieckie, rzeszowskie, góralskie i śląskie.

Nie żyje Gienek Loska

W wieku 45 lat zmarł muzyk Gienek Loska. Informację o jego śmierci podało mińskie Euroradio.fm, potwierdziła ją Polska Fundacja Muzyczna.

zobacz więcej

Do dzisiaj „Mazowsze” zachwyca nimi publiczność na całym świecie. Bogate doświadczenie praktyczne pozwoliło Zapale być również cenionym pedagogiem. Działał na rzecz zespołów dziecięcych, takich jak „Gawęda” czy „Varsovia”. Przygotowywał młodzież do konkursów polskich i międzynarodowych, a także do uczestnictwa w festiwalach folklorystycznych organizowanych na całym świecie.

Jak napisano, „urzeczony pięknem polskiej muzyki, pieśni i tańca tworzył niepowtarzalne widowiska dla zespołu »Mazowsze«, inscenizował bogate programy złożone z tańców narodowych i regionalnych całej Polski”. „O wyjątkowości talentu Witolda Zapały świadczyły również jego zainteresowania tańcami dawnymi oraz choreografie do filmów, oper i sztuk teatralnych” – oceniono.

„Cała jego działalność artystyczna, bogactwo zasług dla rodzimej kultury i nieprzemijająca wartość dzieł, które wykreował, są dowodem, że mieliśmy do czynienia z Artystą zasługującym na największe uznanie, szacunek i podziw” – napisano na stronie MKiDN.

źródło:

Zobacz więcej