RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska na podium krajów ograniczających lukę VAT

Polska należy do grupy trzech krajów, w których sytuacja najbardziej się poprawiła (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)
Polska należy do grupy trzech krajów, w których sytuacja najbardziej się poprawiła (fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk)

Państwa członkowskie UE straciły około 140 mld euro dochodów z podatku VAT w 2018 r. W Polsce było to 4,4 mld euro – podała Komisja Europejska. Jednak w tym roku spodziewane jest zwiększenie luki VAT w UE ze względu na szczególne warunki gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Polska należy do grupy trzech krajów, w których sytuacja najbardziej się poprawiła.

Walka z karuzelami VAT-owskimi. CBA zatrzymało kolejnego podejrzanego

„Mężczyzna podejrzany o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymany przez CBA. Chodzi o wyłudzenia podatku VAT w związku z...

zobacz więcej

Ogólna luka w podatku VAT, czyli różnica między oczekiwanymi dochodami państw członkowskich z tego tytułu a faktycznie uzyskanymi wpływami, choć nadal jest bardzo wysoka, nieznacznie się zmniejszyła w ostatnich latach.

Jak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej, luka VAT w Polsce zmalała o ponad 4 proc. i wynosiła około 4,4 mld euro.

Raport KE pokazuje, że w ujęciu nominalnym ogólna luka w podatku VAT w UE zmalała w 2018 r. - o prawie 1 mld euro do 140,04 mld euro. Rok wcześniej spadek ten był jednak większy, bo wynosił 2,9 mld euro w 2017 r.

– Dzisiejsze dane pokazują, że wysiłki na rzecz wyeliminowania możliwości oszustw związanych z VAT i uchylania się od płacenia podatku VAT postępują stopniowo. Potrzeba jednak znacznie więcej pracy – przyznał unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

W 2018 r. największe straty z tytułu utraconego podatku VAT odnotowała Rumunia - 33,8 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się Grecja (30,1 proc.) i Litwa (25,9 proc.). Najmniejsze różnice w oczekiwanych i realnych poborach były w Szwecji (0,7 proc.), Chorwacji (3,5 proc.) i Finlandii (3,6 proc.). W Polsce luka VAT wynosiła 9,9 proc. (4,45 mld euro).

Polska należy do grupy trzech krajów, w których sytuacja najbardziej się poprawiła. Ogółem między 2017 a 2018 r. luka VAT zmniejszyła się w 21 krajach unijnych, ale najbardziej na Węgrzech (o 5,1 proc.), na Łotwie (4,4 proc.) oraz właśnie w Polsce (4,3 proc.).

Polska i Ukraina będą razem ścigać przestępców podatkowych

Ministrowie finansów Polski i Ukrainy podpisali polsko-ukraińską deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i...

zobacz więcej

Niestety wstępne dane dotyczące 2020 r. przewidują jednak odwrócenie spadkowego. Przewiduje się, że bieżący rok zamknie się stratą VAT w wysokości 164 mld euro w UE. To efekt wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę.

– Pandemia koronawirusa drastycznie zmieniła perspektywy gospodarcze UE i może zadać poważny cios wpływom z podatku VAT. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, krajów UE po prostu nie stać na takie straty. Dlatego musimy zrobić więcej, aby zintensyfikować walkę z oszustwami związanymi z VAT – przekonywał Gentiloni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej