RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Dwukrotny laureat Oscara znów pozwany. Zarzuty o napaść seksualną

Oskarżenia wysunęło dwóch mężczyzn, w tym Anthony Rapp (fot. Ernesto Ruscio/Getty Images)
Oskarżenia wysunęło dwóch mężczyzn, w tym Anthony Rapp (fot. Ernesto Ruscio/Getty Images)

Dwóch mężczyzn złożyło właśnie pozew cywilny przeciw aktorowi Kevinowi Spaceyowi w sprawie napaści na tle seksualnym. Jednym z powodów w procesie jest aktor Anthony Rapp, który z zarzutami pod adresem gwiazdora wystąpił po raz pierwszy w 2017 r.

Oscary tylko dla filmów z LGBT i mniejszościami rasowymi

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała, że zbyt wielu białych i heteroseksualnych zostaje wyróżnionych Oscarami. Teraz, by mieć poważne szanse na...

zobacz więcej

Pozew cywilny dotyczy zdarzenia z 1986 r., kiedy to miało dojść do rzekomego ataku. Według 48-letniego dziś Rappa, Spacey zaprosił go wówczas na organizowane u siebie w domu przyjęcie, podczas którego „próbował go uwieść”.

Gwiazdor serialu „House of Cards” miał „chwycić go za pośladki, zaprowadzić na łóżko i położyć się na nim”. Rapp był wtedy 14-letnim chłopcem.

Autor pozwu twierdzi, że doznał przez to poważnych szkód emocjonalnych, przez lata zmagał się z objawami zespołu stresu pourazowego, depresji i stanów lękowych. Cierpienie psychiczne, z którym się borykał, spowodowało, że „nie był w stanie wykonywać obowiązków związanych z zawodem, do którego czuł powołanie”.

Drugi z powodów, który w dokumentach sądowych został przedstawiony jako „C. D.”, również oskarża Spaceya o napaść na tle seksualnym. Niegdysiejszy uczeń gwiazdora twierdzi, że w wieku 14 lat padł ofiarą próby gwałtu analnego. Jak wyjaśnia, mimo kilkukrotnych prób aktora doprowadzenia do stosunku, zdołał uwolnić się i uciec z jego mieszkania.

Sellin o parytetach w regulaminie Akademii Oscarowej

To jest szaleństwa ciąg dalszy; okazuje, że kryterium artystyczne jest coraz mniej istotne, a bardziej istotne są różne poprawnościowe politycznie...

zobacz więcej

Obaj panowie zaznaczyli w pozwie, że na skutek działań słynnego aktora doznali poważnych uszczerbków na zdrowiu psychicznym, dlatego domagają się zadośćuczynienia.

Gdy pierwsze oskarżenia pod adresem artysty pojawiły się w 2017 r., ten konsekwentnie twierdził, że nie pamięta tych zdarzeń. Zaznaczał, że jeśli w istocie miały one miejsce, jego „niestosowne zachowanie było skutkiem upojenia alkoholowego”. I ujawnił, że jest homoseksualny.

W ostatnich latach Kevin Spacey był on oskarżany w sprawach karnych i cywilnych, które były umarzane. Skandal kosztował go jednak karierę. Po ujawnionych w mediach zarzutach stracił pracę w bijącym rekordy popularności serialu Netflixa „House of Cards”, a także został wycięty z filmu Ridleya Scotta „Wszystkie pieniądze świata”, w którym zastąpił go Christopher Plummer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej