RAPORT

Pogarda

Loty w kosmos reorganizują mózg, ale go nie degenerują

Badania wykonano na kosmonautach służących na ISS (fot. NASA)
Badania wykonano na kosmonautach służących na ISS (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

Długotrwały lot kosmiczny może prowadzić do niewielkiej reorganizacji mózgu, ale nie do jego degeneracji – ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Wyniki badania mózgów kosmonautów powracających na Ziemię po długich misjach realizowanych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opublikowano w magazynie „Science Advances”.

Kolizja czarnych dziur. Naukowcy usłyszeli dźwięk zderzenia [WIDEO]

Astronomowie wykryli najpotężniejszą z dotychczas stwierdzonych kolizję dwóch czarnych dziur. Taką informację uzyskali dzięki zarejestrowaniu fali...

zobacz więcej

Portal PulsKosmosu.pl zwraca uwagę, że wcześniejsze badania wskazywały, iż długoterminowe misje kosmiczne mogą prowadzić do degeneracji mięśni i kości wskutek przebywania w stanie nieważkości. Podnoszono także problem utraty ostrości wzroku wskutek napływania płynów do oczu.

W ramach najnowszych badań naukowcy chcieli sprawdzić, jakie skutki dla mózgu może mieć przebywanie w przestrzeni kosmicznej przez dłuższe okresy. Aby to sprawdzić, wykonano specjalne badanie rezonansem magnetycznym na 11 rosyjskich kosmonautach, którzy spędzili na pokładzie ISS około sześciu miesięcy. Badania wykonano przed i po powrocie z misji, a następnie po siedmiu miesiącach.

Badacze przeskanowali mózgi astronautów, wykorzystując do tego metodę obrazowania tensora dyfuzji, w którym wykonuje się wiele skanów na raz. W tym przypadku podczas każdej sesji wykonywano po 153 skany o różnych parametrach, dzięki czemu można było wykonać obrazy na wiele różnych sposobów.

Okazało się, że mózg zmienia orientację w przestrzeni podczas długotrwałych misji kosmicznych, przepływając w inne rejony czaszki. W efekcie dochodzi do delikatnej reorganizacji w samym mózgu. Co ciekawe, z czasem mózgi kosmonautów reagowały w nowy sposób na nietypowe otoczenie – nabierały nowych umiejętności motorycznych i uzyskiwali lepszą równowagę i koordynację.

W artykule wskazano także, że reorientacja mózgu nie powodowała degeneracji komórek mózgowych, a normalna orientacja powracała niemal w całości w ciągu siedmiu miesięcy po powrocie na Ziemię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej