RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Polacy stawiają na ubezpieczenia zdrowotne

W pierwszym półroczu Polacy wydali na ubezpieczenia zdrowotne pół miliarda zł (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
W pierwszym półroczu Polacy wydali na ubezpieczenia zdrowotne pół miliarda zł (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Rozczarowani opieką w czasie pandemii Polacy porzucają prywatne abonamenty medyczne, inwestując w ubezpieczenia zdrowotne. Niedługo mogą być im bardzo potrzebne, bo się nie badają – zwraca uwagę „Rzeczpospolita”.

Świat po koronakryzysie głównym tematem Forum Ekonomicznego

Hiszpania najbardziej ucierpiała wsród państw europejskich z powodu kryzysu i zamrożenia gospodarki; Finlandia – najmniej. Z najnowszych danych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Spadek zatrudnienia uderza w segment prywatnej opieki zdrowotnej. Dziennik wskazuje, że choć lekarze nie mogą narzekać na brak ofert pracy w lecznicach bez kontraktów z NFZ, te powoli tracą pacjentów. Wszystko przez spadek zainteresowania abonamentami medycznymi.

Według dziennika od początku pandemii liczba usług medycznych sponsorowanych z budżetów pracodawców spadła o około 1 proc. Wiadomo jednak, że z abonamentów rezygnują także klienci indywidualni, którzy umowy podpisują na cały rok. Dlatego prawdziwy spadek będzie widać pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Dziennik przytacza sondaż CBOS z sierpnia, z którego wynika, że osoby mające abonament medyczny korzystają również z leczenia NFZ, co – argumentowano – może świadczyć o tym, że są z niego równie zadowoleni. – A w czasach zaciskania pasa dokładnie analizuje się wszystkie wydatki. Abonenci czytają umowy i okazuje się, że warunki są dalekie od idealnych – tłumaczy ekspert ochrony zdrowia mgr farm. Jerzy Przystajko.

„Rz” zaznacza, że do kolejek, które denerwowały abonentów jeszcze przed pandemią, doszły wywołane przez nią ograniczenia – na przykład niemożność umówienia się na osobistą wizytę i sugerowanie, że wszystko można zdiagnozować za pomocą teleporady, również chorobę ginekologiczną czy złamanie.

Według gazety o ile abonamenty medyczne czeka kryzys, zwyżkuje rynek ubezpieczeń zdrowotnych, które dają szersze możliwości korzystania z opieki zdrowotnej, nie tylko w jednej sieci.

„W pierwszym półroczu 2020 r. Polacy wydali na nie pół miliarda złotych, o 13,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Zainteresowanie tymi polisami wzrosło, zwłaszcza w początkowym okresie lockdownu, ponieważ ludzie przykładali większą wagę do swojego stanu zdrowia” – komentuje Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

źródło:
Zobacz więcej