RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Propolis ma działanie przeciwnowotworowe

Pomaga w leczeniu raka piersi, jajników i raka mózgu (fot. Shutterstock/Ihor Hvozdetskyi)
Pomaga w leczeniu raka piersi, jajników i raka mózgu (fot. Shutterstock/Ihor Hvozdetskyi)

Związki wyizolowane z czerwonego propolisu, pochodzącego z Brazylii, wykazują toksyczny wpływ na komórki raka piersi, raka jajnika i raka mózgu – wykazały badania laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Sao Paulo i opublikowane przez „Journal of Natural Products”.

Przełom w leczeniu raka trzustki? „Unikatowy element pasujący”

Wypróbowany na myszach potencjalny nowy lek mógłby zwiększyć zarówno jakość, jak i długość życia chorych na trudne w leczeniu nowotwory na przykład...

zobacz więcej

Czerwony kit pszczeli występuje rzadziej niż żółty, zielony czy brązowy. Podczas badań wykorzystano propolis z północno-wschodniej części Brazylii.

– Pszczoły produkują kit, by chronić ul, dlatego ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nasze badania wskazują, że konkretne związki wyizolowane z kitu pszczelego mają właściwości przeciwnowotworowe – mówi dr Roberto Berlinck, autor analizy.

Dwa z ośmiu wyizolowanych po raz pierwszy związków wykazywały toksyczny wpływ na komórki raka piersi, raka jajnika i glejaka. Podczas testów okazały się działać skuteczniej niż lek wykorzystywany w chemioterapii (doksorubicyna). Zidentyfikowano także sześć dotychczas nieznanych polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych.

– Komórki analizowanych nowotworów często są oporne na działanie leków. Związki wyizolowane z propolisu były jednak w stanie obejść mechanizmy obronne tych komórek, prowadząc do hamowania rozwoju raka i obumierania jego komórek – zauważają autorzy.

źródło:

Zobacz więcej