RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katownia UB i NKWD. Odnaleziono ludzkie szczątki

Więzienie było znane z wyjątkowo brutalnych przesłuchań (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Specjaliści IPN odnaleźli szczątki przynajmniej dwóch osób na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD w Warszawie – tzw. Toledo. Więzienie to istniało od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę przy obecnej ul. Namysłowskiej. Prace poszukiwawcze, które zaplanowano do 18 września, mają na celu odnalezienie tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu.

Jest nakaz ścigania 93-letniej Niemki, która nadzorowała obóz SS

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał Europejski Nakaz Aresztowania byłej nadzorczyni SS z obozu pracy przymusowej – poinformowała „Rzeczpospolita”....

zobacz więcej

O odkryciu poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Odnalezione szczątki należą do dwóch mężczyzn. Jeden z nich miał w chwili śmierci zaledwie 18 lat. Odnaleziono także fragment polskiego munduru.

Kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) rozpoczęto w ubiegły czwartek. Specjaliści IPN, którzy pracują pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, podkreślają, że m.in. dokumentacja archiwalna, relacje świadków, a także wcześniejsze odkrycia szczątków trzech osób (bezpośrednio w ziemi, bez trumny) wskazują, że dokonywano tam tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych.

– To ważne, że dziś odnaleźliśmy szczątki kolejnych osób, które nie będą już dłużej spoczywać gdzieś pod murem, w bezimiennym dole. Zabezpieczymy te szczątki, poddamy badaniu genetycznemu i pochowamy z należnym szacunkiem. To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić „na polu bitwy” – zapewnił wiceprezes IPN, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Podkreślił też, że niezwykle ważne jest to, iż w krótkim czasie udało się uzyskać potrzebne zezwolenia i niezwłocznie rozpocząć badanie terenu dawnego więzienia, przy ul. Namysłowskiej (d. Ratuszowej) w Warszawie.

Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki odnaleziono rok temu [WIDEO]

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy...

zobacz więcej

Obecne prace zaplanowano do 18 września. W ramach rozpoczętego etapu poszukiwań zostanie przebadane bezpośrednie sąsiedztwo miejsca, gdzie wcześniej odnaleziono szczątki, oraz pobliskie tereny, które niegdyś również stanowiły część więziennej działki.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w czerwcu po odnalezieniu szczątków w zbiorowej mogile na terenie „Toledo” zapowiedziało szerokie prace poszukiwawcze. Biuro zaznaczyło też, że na to, iż były to pochówki więzienne z okresu komunizmu, wskazywał brak śladów trumien oraz sposób ułożenia szczątków.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę. Było znane z wyjątkowo brutalnych przesłuchań.

Historycy IPN przypominają, że było ono przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie to, w którego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego, istniało do 1956 r.

źródło:
Zobacz więcej