RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powołano Radę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

W skład 14-osobowej Rady weszli między innymi były senator profesor Jan Żaryn, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powołał Radę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ma ona zajmować się nadzorowaniem wypełniania misji muzeum i coroczną oceną działalności placówki.

Tragiczny kontynuator AK. „Chodziło o opór bez wojny”

Obchody 75. rocznicy powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Warszawie rozpocznie Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji...

zobacz więcej

W skład 14-osobowej Rady weszli między innymi były senator profesor Jan Żaryn, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki.

Wręczając akty powołania członkom Rady minister Ziobro zapowiedział, że zwróci się do Rady Ministrów o przyjęcie uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w ramach programu „Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie”. Pozwoli to już w pierwszym kwartale 2021 roku rozpisać przetarg na przebudowę istniejących obiektów, aranżację wystaw stałych i odpowiednie wyposażenie placówki.

Jak podkreślił minister Zbigniew Ziobro, muzeum jest ważnym elementem kształtowania naszej pamięci i tożsamości oraz przypomina o bolesnych czasach komunizmu.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieści się na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. W latach 40. i 50. odbywały się tam egzekucje oraz potajemne pochówki ofiar zbrodni komunistycznych.

Zgodnie z projektem cztery budynki byłego więzienia zostaną zaadaptowane na wystawę stałą. Będzie się ona składać z czterech segmentów: Żołnierze Wyklęci, więźniowie polityczni, bezpieka oraz X Pawilon. W tym ostatnim odtworzone zostanie więzienie z okresu stalinowskiego. Powierzchnia wszystkich ekspozycji wyniesie około 7 tysięcy metrów kwadratowych.

źródło:
Zobacz więcej