RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wałęsa o wyrokach sądowych: Zostałem poniżony. Planuje skargę w Strasburgu

Lech Wałęsa (fot. PAP/Adam Warżawa)

„W moich sprawach sądowych z Ryszardem Czarneckim, Krzysztofem Wyszkowskim oraz Henrykiem Jagielskim zostałem poniżony i zmuszony prawomocnym wyrokami Sądów do przeprosin” – pisze w mediach społecznościowych były prezydent Lech Wałęsa. To reakcja na przegranie przez niego procesów o zniesławienie.

Wałęsa krytykuje polski rząd w USA. W liście pisze o dyktaturze, niszczeniu i o sobie

Obecny rząd przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość, wykorzystując narzędzia, które znamy z działania dyktatur w...

zobacz więcej

Wałęsa twierdzi, że w rozprawach zauważył „pewną powtarzającą się tendencję, że formalności są ważniejsze od ustalenia prawdy”. Jak pisze, Sąd Najwyższy odmówił mu rozpoznania jego skargi kasacyjnej.

„W Polsce wymiar sprawiedliwości nie daje mi już żadnych szans obrony mojego stanowiska w tej sprawie” – pisze Wałęsa i zapowiada skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Jak podkreślił, zawsze stosuje się do prawomocnych wyroków sądów i dlatego wykonał wyroki sądów w Gdańsku.

„Będę jednak walczył dalej w Trybunale. Wierzę, że prawda zwycięży!” – zaznaczył były prezydent.

Prosto z mostu W moich sprawach sądowych z Ryszardem Czarneckim, Krzysztofem Wyszkowskim oraz Henrykiem Jagielskim...

Opublikowany przez Lecha Wałęsę Wtorek, 8 września 2020
W listopadzie zeszłego roku Wałęsa przedstawił amerykańskim parlamentarzystom dokument, w którym stwierdzał, że „obecny rząd przeprowadził bezlitosne ataki na polskie sądownictwo i jego niezawisłość”.

Były przywódca Solidarności pisał wtedy również, że polski rząd narusza prawo m.in. przez „próbę przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym”, „połączenie funkcji prokuratora generalnego z funkcją ministra w rządzie RP”, „zniszczenie Krajowej Rady Sądownictwa” oraz „zmiany w Sądzie Najwyższym”.

źródło:
Zobacz więcej