RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co zmieni się w ustawie o ochronie zwierząt? PiS ogłasza szczegóły

Projekt zakłada m.in. zakaz trzymania psów na łańcuchu (fot. Shutterstock/Kristine Rad)
Projekt zakłada m.in. zakaz trzymania psów na łańcuchu (fot. Shutterstock/Kristine Rad)

– Humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska i koniec z łańcuchami dla psów – powiedział szef Forum Młodych PiS Michał Moskal o projekcie dot. ochrony zwierząt.

Będzie przełomowa zmiana ustawy o ochronie zwierząt. „Poprą ją wszyscy dobrzy ludzie”

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, koniec z psami na łańcuchach – to najważniejsze propozycje ogłoszone we wtorkowe...

zobacz więcej

– W Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny dotyczący ochrony zwierząt; jest gotowy projekt ustawy, liczymy na ponadpartyjne poparcie – oświadczył we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Omawiając główne założenia projektu Moskal wskazał na tzw. piątkę dla zwierząt. Jak wyliczał, chodzi o „humanitarne traktowanie, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, precyzyjne prawo, większą ochronę, bezpieczne schroniska oraz koniec z łańcuchami”.

– Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują chociażby w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, i dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych – oświadczył Moskal.

Jak dodał, inicjatorzy projektu chcą także ograniczyć ubój rytualny w Polsce. – Na mocy ustawy, którą przygotowaliśmy on będzie się odbywać wyłącznie w takim zakresie, jaki jest potrzebny na potrzeby związków wyznaniowych – poinformował.

Opisując kolejnych propozycje, wymienił kontrolę społeczna ochrony zwierząt, czyli „zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt”.

Hołownia: do ruchu Polska 2050 dołącza posłanka klubu Lewicy

Do ruchu Polska 2050 dołącza dziś jedna z najlepszych postaci w polskiej polityce Hanna Gill-Piątek – powiedział we wtorek lider ruchu Szymon...

zobacz więcej

– Kolejnym punktem jest precyzyjne prawo i większa ochrona. Chcemy wprowadzić częstsze kontrole dla schronisk, a inspekcji weterynaryjnej nadać prawo do nakładania mandatów i zakończyć w ten sposób trzymanie zwierząt w schroniskach w złych warunkach – zapowiedział szef młodzieżówki.

Według niego PiS chce także „doprowadzić do tego, żeby zaprzestać wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, gdzie za rozrywką ludzi stoi strach, stres i niekiedy ból zwierząt, które nie znają innego życia, niż ta sfera rozrywki”.

Jak dodał chodzi też o to, by schroniska dla zwierząt były bezpieczne. – Na mocy nowych regulacji schroniska będą mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego –poinformował.

– Nałożymy wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska, i które w nich pracują – podkreślił Moskal. Zapowiedział też „ograniczenie trzymania zwierząt na stałe na uwięzi” i „koniec z łańcuchami”.

– Zwierzęta nie będą mogły być trzymane w sposób stały na krótkich uwięziach. Będą musiały być zapewnione odpowiednie do ich rozmiarów warunki. Koniec z krótkimi łańcuchami, koniec z ciasnymi kojcami, bo uważamy, że posiadanie zwierzęcia, to również odpowiedzialność zapewnienia mu dobrych warunków bytowych – mówił Moskal.

Dodał, że zaprezentowane propozycje są częścią całego programu Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, który był zapowiadany w czerwcu podczas konwencji młodzieżówki PiS z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.
br>

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej