RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Studenci opłakują śmierć „szczęśliwej ryby”. Nawet prezydent w żałobie

„Planujemy go zabalsamować” (fot. Twitter/Minister Higher Education, Zambia)

Zambijscy studenci opłakują śmierć Mafishi – ryby, która żyła w oczku wodnym na terenie Copperbelt University (CBU) w mieście Kitwe i była uważana za „przynoszącą szczęście”. Kondolencje z powodu jej śmierci złożył prezydent Zambii Edgar Lungu – poinformował BBC News.

Wielka przeprowadzka. Mrówki mają nowe lokum

Skomplikowana operacja leśników z Nadleśnictwa Szczecinek (woj. zachodniopomorskie). Musieli przenieść w bezpieczne miejsce mrowisko. Akcja...

zobacz więcej

– Jeszcze nie został pochowany, planujemy go zabalsamować – powiedział o zwierzęciu przewodniczący stowarzyszenia studentów CBU Lawrence Kasonde.

Jak podaje BBC News, przez ostatnie dwie dekady studenci CBU wierzyli, że Mafishi przynosi im szczęście na egzaminach. Śmierć ryby uczcili, zapalając świece i maszerując po kampusie.

Prezydent Lungu we wpisie na Facebooku poświęconym rybie zacytował słowa Mahatmy Gandhiego, że „wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym, w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami”.

– Cieszę się, że otrzymałeś stosowne pożegnanie. Wszyscy będziemy za tobą tęsknić – dodał.

Mafishi w miejscowym języku bemba oznacza „dużą rybę”. Zwierzę miało co najmniej 22 lata i w stawie na terenie uniwersytetu mieszkało ponad 20 lat. Przyczyny jego zgonu są badane.

źródło:

Zobacz więcej