RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne transfery do Hołowni? „Nie zdziwi mnie Spurek i Jachira”

Do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni dołączyła dotychczasowa posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek (fot. PAP/Leszek Szymański)

Po tym, jak poseł Hanna Gill-Piątek opuściła klub parlamentarny Lewicy i dołączyła do ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, na sejmowych korytarzach słychać, że na podobny ruch mogą zdecydować się inni politycy związani z Wiosną Roberta Biedronia i Koalicją Obywatelską. – Nie zdziwiłbym się, gdyby europoseł Sylwia Spurek też tam się znalazła czy poseł Klaudia Jachira. Hołownia zresztą powiedział, że on ramiona ma otwarte dla wszystkich – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Robert Telus.

Hołownia: do ruchu Polska 2050 dołącza posłanka klubu Lewicy

Do ruchu Polska 2050 dołącza dziś jedna z najlepszych postaci w polskiej polityce Hanna Gill-Piątek – powiedział we wtorek lider ruchu Szymon...

zobacz więcej

– Kim jest Hołownia? Bardzo mocno promuje się jako katolik, chrześcijanin, człowiek Kościoła, a teraz tak bardzo idzie w lewą stronę. Skoro przyjmuje posłów Lewicy, Wiosny Biedronia, takich poglądów, to zastanawiam się, kto to jest, kto go opłaca. Człowiek, który powołuje się tak często na Jana Pawła II i Biblię, nie zakłada klubu prawicowego, tylko mocno lewicowy – dodał Telus.

Sylwia Spurek to eurodeputowana, która zdobyła mandat z listy wyborczej Wiosny Roberta Biedronia. Później zakończyła współpracę z tym środowiskiem. Zasłynęła m.in. z domagania się sankcji dla Polski za rzekome łamanie praworządności i porównywania przemysłowej hodowli krów do działalności obozów koncentracyjnych.Klaudia Jachira to posłanka Koalicji Obywatelskiej, która dostała się do Sejmu po serii kontrowersyjnych filmów. Drwiła m.in. z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej i Dekalogu. Później krytykowała m.in. kampanię Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Sam Hołownia nie zdradza, kto może przejść do jego ugrupowania. – Nie ukrywam, że toczymy rozmowy z różnymi parlamentarzystami. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Wierzę, że powstanie nasze koło i że pokaże naszą różnorodność – mówił podczas konferencji prasowej, na której poinformował o przejściu Hanny Gill-Piątek.

Poseł KO: Margot sprzyja PiS-owi, nie łączmy jej propozycji z opozycją [WIDEO]

Działacz LGBT Michał Sz., ps. Margot zarzucił prezydentowi Warszawy homofobię i transfobię. Poseł KO Mirosław Suchoń nie pozostał dłużny. – Ona...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o dwie lub trzy posłanki Wiosny Roberta Biedronia.

– Szymon Hołownia jest zaprzeczeniem tego, o czym mówił przez ostatnie miesiące, że „inna polityka jest możliwa”, „dość z partyjniactwem”. Zaczyna od jawnego kłusowania: zaczyna wyławiać parlamentarzystów, którzy dostali się z innych list wyborczych. Jak Szymon Hołownia zaczyna od kłusowania, to najprawdopodobniej wpadnie za jakiś czas we własne wnyki i jego kariera polityczna, zanim się rozpoczęła, szybko się zakończy. To najbardziej brutalne zagrania w życiu publicznym. Podbieranie ludzi z innych klubów to najbardziej chamskie zagranie polityczne – stwierdził poseł Lewicy Tomasz Trela.

Szybko doczekał się riposty lidera ruchu Polska 2050. – Wiadomość do pana posła Treli: jeżeli ktoś mówi o kłusowaniu, to znaczy, że traktuje panią poseł (przyp. red. Gill-Piątek) jak zwierzynę łowną, która podlega przemocy. To nie jest język, który ja specjalnie rozumiem i cenię. Zachęcałbym pana posła w sytuacji, kiedy mamy wchłanianie Wiosny Roberta Biedronia przez SLD, aby skupił się na tym, żeby Lewica była siłą sprawczą – odpowiedział Hołownia.

– Moim koleżankom i kolegom z klubu Lewicy serdecznie dziękuję za całą drogę, którą wspólnie przebyliśmy i liczę na współpracę w ramach opozycji. Dlaczego dołączam do Polski 2050? Bo w tym ruchu czuję życie i ogromną energię. Z Szymonem łączą nas wartości, takie jak empatia, podobne drogi, społeczne DNA – mówiła o swoim transferze sama Gill-Piątek.

Lewica zaostrza język. „Tęczowy cyrk jej nie pomoże” [WIDEO]

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus chce, żeby na szczycie Sejmu zawisła tęczowa flaga. Jej koleżanka Małgorzata Prokop-Paczkowska porównuje...

zobacz więcej

– Hanna Gill-Piątek ma poglądy jednoznacznie lewicowe. Najwyraźniej Szymon Hołownia postanowił porzucić dotychczasowy centrowy charakter i skręcić bardziej w lewo. To, patrząc na jego korzenie, początek jego kariery jako publicysty o charakterze chrześcijańskim, mnie osobiście trochę dziwi – skomentował senator PSL Jan Filip Libicki.

– Hołownia może być atrakcyjnym szyldem, choć jego minusem jest to, że wybory są za trzy lata i niełatwo będzie utrzymać mu tę świeżość, na której on wypłynął. Spodziewam się jednak różnych transferów z Lewicy do PO, z Lewicy do Hołowni, z Platformy do Hołowni. To mrowisko opozycyjne będzie bardzo aktywne, ale z tego dla Polski nic nie będzie wynikać – argumentował eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Posłowie opozycji mówią, że przejście Gill-Piątek do Hołowni może być elementem konfliktu między posłami SLD i Wiosny. Słaby wynik Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich jeszcze ten konflikt nasilił.

– To jest oczywiście problem Lewicy. Pytanie w jaki sposób powstawała lista, którą tworzyli wspólnie działacze SLD, Wiosny i Partii Razem, że teraz dochodzi do takich sytuacji. Myślę, że to są indywidualne decyzje, problem Lewicy. Koalicja Obywatelska uważa, że w Sejmie potrzebna jest szeroka współpraca wszystkich ugrupowań opozycyjnych – powiedział poseł KO Mirosław Suchoń.

Obiecał godność i aborcję na żądanie. Konwencja wyborcza Biedronia

– Lewica w końcu sprawi, że Polki będą miały takie same prawa jak Francuzki, Belgijki czy Szwedki. Wprowadzimy w końcu i nareszcie coś, co przez...

zobacz więcej

Lewica to pierwszy klub parlamentarny, który w tej kadencji Sejmu stracił posła.

– Ten niedzielny sondaż, który pokazał drastyczny spadek poparcia dla Lewicy, spowodował momentalnie ruchy tektoniczne wewnątrz Lewicy. Rozumiem, że pani poseł Gill-Piątek oszacowała, że w ramach nowego rozdania, za trzy lata z Lewicy już się nie dostanie do Sejmu. Postanowiła być więc jedną z pierwszych, która zasili ruch Szymona Hołowni – przewidywał poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– Pytanie, co z nim dalej. Pani poseł jest politykiem wyraziście lewicowym, a Hołownia jawił się do tej pory jako niewierzący katolik. Uważam, że Lewica skończy natomiast jak Ruch Palikota. Ja to już mówiłem po tych głupawych występach podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy założyli tęczowe maseczki – przypomniał poseł.

źródło:
Zobacz więcej