RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sasin: zrobimy wszystko, by Centralny Port Komunikacyjny został oddany do użytku w 2027 roku

Zrobimy wszystko, by Centralny Port Komunikacyjny został oddany do użytku w 2027 roku – powiedział we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nawiązując do tzw. superresortu, który miałby nadzorować wszystkie strategiczne inwestycje, powiedział, że nie ma jeszcze żadnych ustaleń w tej sprawie. Przyznał, że pojawiała się koncepcja skupienia w jednym resorcie różnych inwestycji.

Przełom w sprawie gigantycznej inwestycji. Podpisano pierwszą z umów

CPK podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze. Oznacza to, że procedury inwestycyjne ruszyły zgodnie z planem. Przyjęte dokumenty...

zobacz więcej

Sasin, pytany w TVP1 o to, czy jest realny termin oddania CKP w 2027 roku, powiedział, że opierając się na zapowiedziach pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały, jest to termin realny. – Zrobimy wszystko, żeby tak się stało – wskazał. Dodał, że to nie może być inwestycja, która ciągnęłaby się przez dziesięciolecia.

Odnosząc się do tzw. super resortu, który sprawowałby nadzór nad wszystkimi strategicznymi inwestycjami, powiedział, że nie ma jeszcze żadnych ustaleń w tej sprawie. Przyznał, że pojawiała się koncepcja skupienia w jednym resorcie inwestycji m.in. kolejowych, drogowych, czy infrastrukturalnych, realizowanych przez różne spółki z udziałem Skarbu Państwa.

– Inwestycje to koło zamachowe naszej gospodarki, które pozwolą przejść Polsce w miarę suchą nogą przez kryzys i powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu – mówił. Zaznaczył jednak, że ostatecznych decyzji na temat powołania super resortu nie ma i możliwe, że nic w tej kwestii się nie zmieni.

Szef resortu aktywów państwowych powiedział też, że trwają prace nad projektem dotyczącym mediów, który jest wzorowany na rozwiązaniach, które już funkcjonują na świecie. – Rozmawiamy przede wszystkim o projekcie dekoncentracyjnym, ale nie można wykluczyć, że pojawią się jeszcze inne rozwiązania – powiedział.

CPK. Wkrótce projekt ustawy i inwentaryzacja przyrodnicza

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym; w połowie sierpnia zostanie on przedstawiony Radzie Społecznej –...

zobacz więcej

Zapytany o to, czy zadaniem Artura Sobonia, który został nowym pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa, będzie zamykanie kopalń, Sasin podkreślił, że jego zadaniem jest stworzenie modelu górnictwa i energetyki, który będzie współgrał z polityką Unii Europejskiej, którą musimy realizować.

Dodał, że obecnie zapotrzebowanie na energię z węgla na świecie spada, głównie z powodu wysokich opłat emisyjnych. Jak zaznaczył Sasin, musimy też się zmierzyć z importem tańszej energii. Jednak wszystkie zmiany muszą być wprowadzane z partnerami społecznymi – zaznaczył.

Na pytanie, jakie znacznie miałoby wstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2, minister przyznał, że zwiększyłoby to bezpieczeństwo energetyczne Polski i całego regionu, „ponieważ ograniczyłoby to możliwości szantażu Rosji”. Podkreślił, że byłoby to ważne dla nas również w sensie ekonomicznym, ponieważ moglibyśmy czerpać zyski z tranzytu gazu do Europy Zachodniej dotychczasowymi rurociągami.

źródło:
Zobacz więcej