RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Koszty bezpośrednie niższe niż strefy relaksu”. Pierwsze przęsło mostu pontonowego już na Wiśle

– W przypadku budowy tej przeprawy Wojsko Polskie pobiera zwrot kosztów bezpośrednich. Będą to kwoty niższe niż np. budowy strefy relaksu, stworzonej przez prezydenta Warszawy na placu Bankowym, dużo, dużo niższe niż np. przeznaczane na organizacje pozarządowe zajmujące się ideologią równościową – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w trakcie zorganizowanej nad Wisłą konferencji prasowej. Pierwsze przęsło mostu pontonowego jest już na wodzie. We wtorek wojsko rozpoczęło budowę przeprawy na Wiśle, która będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.

Dworczyk: Obie awarie „Czajki” trudne do porównania. Teraz Trzaskowski ma wszystko podane na tacy

– Te sytuacje są trudne do porównania. W tym roku sprawa jest o wiele prostsza. W zeszłym roku przecieraliśmy szlak, trzeba było zrobić plany,...

zobacz więcej

– Niewątpliwie mamy do czynienie z zaniechaniem ze strony samorządu warszawskiego, ze strony prezydenta Trzaskowskiego. Do tej awarii po raz kolejny nie powinno dojść – mówił Błaszczak, wspominając o tym, że Wody Polskie zwracały już wcześniej uwagę na problem.

– Prezydent Trzaskowski w czerwcu był zajęty czym innym, w związku z tym teraz Wojsko Polskie rozpoczęło proces układania mostu. Teraz miasto określiło termin powstania mostu na 10 września, wtedy most będzie gotowy do użytkowania – dodał.

Błaszczak podkreślał zaangażowanie i profesjonalizm żołnierzy biorących w akcji.

– Co do zasady Wojsko Polskie w sytuacjach niespodziewanych oczywiście nie oczekuje zwrotu kosztów. W przypadku Warszawy mamy sytuację, która była spodziewana. Ona wynika ze zlekceważenia swoich obowiązków przez prezydenta Trzaskowskiego, a więc nie jest to zdarzenie, którego się nie spodziewaliśmy – powiedział.

– W przypadku budowy tej przeprawy Wojsko Polskie pobiera zwrot kosztów bezpośrednich. Będą to kwoty niższe niż np. budowy strefy relaksu, stworzonej przez prezydenta Warszawy na placu Bankowym, dużo, dużo niższe niż np. przeznaczane na organizacje pozarządowe zajmujące się ideologią równościową. Dotacja na organizację aktywistki znanej pod nazwiskiem Lange, a wcześniej Gontarczyk, zapisanej niesławnie jako inwigilująca ks. Blachnickiego, były znacznie wyższe niż koszty bezpośrednie związane z postawieniem mostu – mówił, wspominając także o zbliżającym się festiwalu klaunów, na który pieniądze również wydać chce ratusz.

Błaszczak mówił również o tym, że „nie dalej jak miesiąc temu, w gminie Nowobrzesko w powiecie proszowickim, gdy remontowany był most przez Wisłę, wojsko również ułożyło most pontonowy. Wtedy gmina Nowobrzesko również zwróciła koszty bezpośrednie armii”.

KSP: w związku z budową mostu pontonowego na Wiśle, szlak żeglowny będzie zamknięty

Ze względu na budowę mostu pontonowego przez Wisłę w rejonie mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz wykonywania przewiertu pod dnem Wisły,...

zobacz więcej

Przeprawę na Wiśle pod przy moście Marii Skłodowskiej-Curie budują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. W akcji bierze udział ok. 50 żołnierzy.

Saperzy zmontowali pierwsze elementy mostu pontonowego. A następnie przęsło pchane przez łodzie motorowe wypłynęło na środek Wisły. W tym czasie inni żołnierze zwodowali kolejne elementy pływające, które przywieziono ciężarówkami. Na moście zostaną ułożone dwa rurociągi, którymi będą odprowadzane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Według informacji wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego budowa bypassa potrwa cztery tygodnie. W tym czasie planowane jest rozpoczęcie realizacji przewiertów pod rzeką. Zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. W efekcie jest prowadzony awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Poprzednia awaria oczyszczalni „Czajka”, po której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. Po decyzji premiera, wojsko zbudowało wówczas most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

źródło:
Zobacz więcej