RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Obie awarie „Czajki” trudne do porównania. Teraz Trzaskowski ma wszystko podane na tacy

– Te sytuacje są trudne do porównania. W tym roku sprawa jest o wiele prostsza. W zeszłym roku przecieraliśmy szlak, trzeba było zrobić plany, przygotować całą infrastrukturę, kupić rury elementy niezbędne do budowy tego bypassa. Dziś to wszystko władze Warszawy mają podane na tacy – powiedział w programie „Jedziemy” w TVP Info Michał Dworczyk, szef KPRM, odnosząc się do zdziwienia części mediów i niektórych polityków, twierdzących, że i tym razem koszty budowy mostu i zapasowego rurociągu powinien wziąć na siebie rząd.

Awaria „Czajki”. Rusza budowa mostu pontonowego

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny kolektor odprowadzający ścieki do warszawskiej...

zobacz więcej

Dworczyk został zapytany, dlaczego po tegorocznej awarii „Czajki” kosztami budowy mostu i zapasowego rurociągu zostanie obciążaony ratusz.

– Te sytuacje są trudne do porównania. W tym roku sprawa jest o wiele prostsza. W zeszłym roku przecieraliśmy szlak, trzeba było zrobić plany, przygotować całą infrastrukturę, kupić rury elementy niezbędne do budowy tego bypassa. Dziś to wszystko władze Warszawy mają podane na tacy. To była olbrzymia praca inżynierów, setek zaangażowanych w to ekspertów. Dziś to wszystko jest przygotowane, władze Warszawy dostały nie dość że instrukcję obsługi z całą dokumentacją, to jeszcze wszystkie elementy niezbędne do złożenia tego mostu – powiedział.

Jak stwierdził, sytuacja w zeszłym roku była „nadzwyczajna”.

– Rząd wziął od początku do końca wziął na siebie odpowiedzialność za pomoc warszawiakom i mieszkańcom miejscowości na północ od Warszawy. Dziś, kiedy rok po tamtym zdarzeniu mamy do czynienia z kolejną awarią, kiedy władze Warszawy deklarowały, że ta sytuacja będzie monitorowana (...), my przekazujemy pomoc w postaci nieodpłatnego przekazania rur czy elementów infrastruktury, umożliwienia budowy przez wojsko przeprawy, to jednak ciężar odpowiedzialności, zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą wziąć na siebie władze Warszawy – powiedział Dworczyk.

Zieloni blokują Warszawę. Wiceminister: A ścieki bytowo-przemysłowe w Wiśle ich nie interesują?

Organizacje ekologiczne zablokowały jedną z głównych ulic stolicy. – Pojawia się pytanie o ich motywacje i to, co wskazywane jest w kuluarach,...

zobacz więcej

– Nie możemy przyzwyczajać samorządów, że w sytuacjach trudnych rząd ma brać na siebie odpowiedzialność. To podstawowy obowiązek samorządu, by poza decydowaniem, na co ma być wydawany budżet, dbać także o bezpieczeństwo mieszkańców – mówił, dodając, że wszystko dzieje się zgodnie z przepisami.

Dworczyk stwierdził, że jego zdziwienie budzą „troska i zainteresowanie sprawą krytycznych wobec rządu mediów”, które oczekują aktywniejszych działań władz RP w tej sprawie, gdyż leży to w zakresie kompetencji samorządu.

– Prezydent Trzaskowski nie musiał wydać milionów złotych na zakup rur, tylko dostał te rury bezpłatnie, od przedsiębiorstwa Wody Polskie – zakończył, odnosząc się wypowiedzi prezydenta Warszawy, który w wywiadzie dla Onetu mówił, że obowiązkiem rządu jest pomaganie, a stolica nie ma swojego wojska.

źródło:
Zobacz więcej