RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Awaria „Czajki”. Rusza budowa mostu pontonowego

We wtorek rozpocznie się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny kolektor odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. Montaż przeprawy potrwa do czwartku.

Nie było sabotażu w „Czajce”. To ustalenia policji i prokuratury

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” nie była wynikiem celowego działania – poinformowała...

zobacz więcej

Rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak przekazał, że przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. W akcji weźmie udział około 50 żołnierzy. Koszt budowy poniesie miasto.

Na moście zostaną ułożone dwa rurociągi, którymi będą odprowadzane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Według informacji wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego budowa tak zwanego bypassa potrwa cztery tygodnie. W tym czasie planowane jest rozpoczęcie realizacji przewiertów pod rzeką. Zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. W efekcie jest prowadzony awaryjny zrzut ścieków do Wisły.

Poprzednia awaria oczyszczalni, w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. Po decyzji premiera, wojsko zbudowało wówczas most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.

źródło:

Zobacz więcej