RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kalifornia: Impreza przyczyną pożaru. Organizatorom grozi ogromna kara

Ogień objął ok. 7 tys. akrów terenu (fot. REUTERS/Adrees Latif)

Zdaniem amerykańskich urzędników jedną z przyczyn pożarów w Kalifornii mogła być tzw. gender party – przyjęcie, na którym ogłasza się płeć spodziewanego dziecka. Jak podaje Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (Cal Fire), pożar został wywołany przez używane na imprezie urządzenie pirotechniczne.

Dramat w płomieniach. Ludzie zostali odcięci od drogi

Co najmniej 224 osoby zostały uratowane z obszaru Mammoth Pool Reservoir (Kalifornia)po tym, jak pożar zablokował jedyną drogę prowadzącą do...

zobacz więcej

Zdaniem departamentu urządzenie używane podczas przyjęcia doprowadziło do pożaru w hrabstwie El Dorado. Ogień objął ok. 7 tys. akrów terenu.

Rzecznik Cal Fire Bennet Milloy powiedział, że organizatorom może teraz grozić zapłata wielomilionowego odszkodowania. Jak dodaje, gdy wybuchł pożar uczestnicy imprezy byli na miejscu zdarzenia. Podkreślił też, że departament zna przyczynę pożaru, ponieważ w parku znajdują się kamery monitoringu.

Cal Fire zwraca uwagę w wydanym oświadczeniu, że „przy suchych warunkach i krytycznej pogodzie nie potrzeba wiele, aby wywołać pożar”.

Jak przypomina portal brytyjskiej stacji BBC, w 2017 r. podobna impreza w Arizonie przyczyniła się do wybuchu pożaru, który strawił wówczas ok. 45 tys. akrów terenu. Osoba odpowiedzialna została wezwana do zapłaty odszkodowania w wysokości 8 mln dol.

źródło:
Zobacz więcej