RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus zniszczył mu płuca. Pacjent po przeszczepie wkrótce wyjdzie do domu

Udana operacja przeszczepu płuc pacjentowi, który był zakażony koronawirusem. 45-letni pacjent, któremu wirus nieodwracalnie zniszczył płuca, we wtorek ma o własnych siłach opuścić Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Resort zdrowia informuje o kolejnych zgonach z powodu koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 302 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W ostatnich godzinach zmarło...

zobacz więcej

Historię pana Grzegorza Lipińskiego przedstawiono na konferencji prasowej w Zabrzu. To 45-letni szef sterylizatorni w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Tychach, a zarazem pierwszy polski pacjent, któremu przeszczepiono płuca z powodu powikłań po COVID-19.

Życie pana Grzegorza udało się uratować dzięki dobrej współpracy lekarzy trzech ośrodków – Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach, gdzie był leczony w pierwszym etapie, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie leczono go za pomocą ECMO, nazywanego sztucznymi płucami oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca.

– Czuję się bardzo dobrze – zapewnił dziennikarzy Grzegorz Lipiński. – Dziękuję wszystkim zespołom za uratowanie mi życia – dodał.

Według zapowiedzi zabrzańskich lekarzy, pan Grzegorz już we wtorek ma opuścić szpital.

źródło:
Zobacz więcej