RAPORT

Pogarda

Szefowa KE: Wdrożenie zapisów ws. granicy irlandzkiej to warunek partnerstwa

Boris Johnson i Ursula von der Leyen (fot. Reuters/Toby Melville)
Boris Johnson i Ursula von der Leyen (fot. Reuters/Toby Melville)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła nadzieję, że rząd brytyjski wdroży zapisy umowy o wyjściu z UE dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Ostrzegła, że to warunek wstępny przyszłego partnerstwa.

Negocjator UE ds. brexitu pesymistyczny wobec szans porozumienia z W. Brytanią

Główny negocjator unijny ds. brexitu Michel Barnier jest pesymistą w sprawie osiągnięcia porozumienia o przyszłych stosunkach między UE a Wielką...

zobacz więcej

To reakcja na najnowsze informacje z Wielkiej Brytanii, której rząd zapowiada podjęcie kroków podważających zawartą wcześniej umowę z UE o wyjściu, jeśli porozumienie handlowe z „27” nie zostanie uzgodnione w październiku.

Premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje.

W brytyjskich mediach pojawiły się jednocześnie informacje, że tamtejszy rząd przygotowuje przepisy, które zastąpią obecne rozwiązania dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

„Protokół w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej ma zasadnicze znaczenie dla ochrony pokoju i stabilności na wyspie oraz integralności jednolitego rynku” – zaznaczyła von der Leyen na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej