RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gliński: Solidarność była cudem

Polska Solidarność była cudem; w 1980 r. nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu o tym, że można pokonać komunizm - ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Na Dworcu Centralnym w Warszawie otworzył on wystawę „Drogi do wolności”.

Nie było sabotażu w „Czajce”. To ustalenia policji i prokuratury

Awaria kolektora doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” nie była wynikiem celowego działania – poinformowała...

zobacz więcej

– Polska Solidarność była cudem, ale cudem bardzo ciężko zapracowanym przez Polaków. Mimo naszej krwawej straszliwej historii wycięcia polskich elit przetrwaliśmy, w jakimś sensie cudem, i potrafiliśmy rozpocząć rozmontowywanie systemu komunistycznego. To jest wielka zasługa dla świata, nie tylko dla Polski i dla Europy, ale i dla świata – mówił Gliński.

Wicepremier zaznaczył też, że w 1980 r., w czasie, gdy doszło do masowych protestów w całej Polsce i powstania Solidarności, nastąpiła zmiana jakościowa w myśleniu Polaków.

– To, co w tej chwili obserwujemy najprawdopodobniej na Białorusi; nastąpiła zmiana myślenia o tym, że można pokonać komunizm, że to jest wyobrażalne i że już nigdy nie będzie powrotu do tego, co było, mimo stanu wojennego i innych wydarzeń – dodał.

Wystawa „Droga ku wolności”, którą przygotował „Tygodnik Solidarność” we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W komiksowej formie przedstawia – jak podkreślili organizatorzy – „trudną, powojenną drogę do wolności, którą konsekwentnie podążył polski naród”.

źródło:
Zobacz więcej