RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izrael: Tysiące manifestantów przed rezydencją Netanjahu

Demonstrant trzyma obraz Banksy'ego z hasłem „zasługujemy na więcej” podczas sobotniego protestu przeciwko izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Tysiące osób protestowało w sobotę przeciwko premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu przed jego rezydencją w Jerozolimie. Szef izraelskiego gabinetu wzywany był do rezygnacji z urzędu ze względu na ciążące na nim zarzuty korupcyjne.

Odnaleziono fortecę sprzed ponad 3 tysięcy lat. Twierdzą, że opisano ją w Biblii

Ruiny starożytnej fortecy z czasów biblijnych odkryto w pobliżu miasta Kirjat Gat w Izraelu – informuje Israel Antiquities Authority, mieszczące...

zobacz więcej

Protestujący trzymali transparenty z napisami „Rewolucja” i „Obywatele piszą konstytucję”. Skandowano „Mamy cię dość” i apelowano o dymisję.

Głęboki sprzeciw manifestantów budzi proces sądowy przeciwko Netanjahu, który oskarżony jest o korupcję, defraudację i nadużycie zaufania. 19 lipca proces został wznowiony po dwóch miesiącach, ale Netanjahu nie pojawił się na rozprawie, która miała głównie proceduralny charakter.

Netanjahu jest pierwszym izraelskim premierem postawionym w stan oskarżenia podczas pełnienia urzędu. Grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję i do 3 lat za defraudację i nadużycie zaufania.

Antyrządowe demonstracje w Jerozolimie odbywają się co kilka lub kilkanaście dni. Policja nierzadko używa armatek wodnych i dokonuje aresztowań. Protesty przybierają coraz większe rozmiary, bowiem rosnący niepokój spowodowany kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa skłania nowe grupy społeczne do zwrócenia się przeciwko rządowi.

źródło:

Zobacz więcej