RAPORT

Pogarda

Prezydent na Dożynkach Jasnogórskich. „Dziękuję za trud, za ciężką pracę”

Najnowsze

Popularne

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom w niedzielę podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda. – Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju, w tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie – podkreślał.

Produkcja żywności w Polsce. W dekadę znaczny wzrost

Wartość produkcji żywności w Polsce od 2010 r. wzrosła o 57 proc. – napisali analitycy Santander Bank Polska. Szacują, że rocznie około 40 proc....

zobacz więcej

Na Jasnej Górze odbywają się w niedzielę główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich, w których udział bierze m.in. prezydent Duda.

– Przybywamy tutaj wszyscy, żeby podziękować Matce Najświętszej, naszej Maryi Jasnogórskiej, za ten kolejny rok, rok pracy na roli, rok, który upływa nam pod znakiem pandemii koronawirusa, ale który jest kolejnym rokiem naszego podążania w tej ziemskiej wędrówce, kiedy wszyscy realizujemy swoje obowiązki – mówił prezydent, zwracając się do zgromadzonych.

W imieniu „całego polskiego narodu i społeczeństwa” podziękował polskim rolnikom. – Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach - z którymi spotkaliśmy się także w tym roku, w szczególności wiosną - zapewniacie nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe – powiedział Duda.

Jak podkreślił, prezydent ma stać na straży bezpieczeństwa państwa, a „bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju”. – W tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie. Wszyscy pamiętają ten krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez dwa czy trzy dni puste półki sklepowe, dlatego, że ludzie obawiali się, co będzie – mówił. Podkreślił, że część społeczeństwa pamięta czasy, w których trudno było cokolwiek kupić.

– Ale to właśnie wy - waszą pracą, waszym trudem - pokazaliście, że tamte czasy minęły. (...) Te półki w sklepach, które przez chwilę były puste, błyskawicznie zapełniały się na powrót produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo innych. To dzięki wam Polska jest wielkim eksporterem żywności – powiedział prezydent, zwracając się do rolników. – Będę czynił wszystko, żebyście nie tylko mogli spokojnie pracować, nie tylko mogli dalej zapewniać nam bezpieczeństwo żywnościowe, ale przede wszystkim zapewniam was, że będę czynił wszystko, żeby polska wieś jak najlepiej się rozwijała, żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was, aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju stało się rzeczywistością, aby także na wsi była dobra edukacja, aby aby także na wsi był dostęp do dóbr kultury, aby także na wsi był dostęp do sportu i rekreacji. Abyśmy mogli spokojnie funkcjonować – mówił Andrzej Duda.

Podkreślał, że „dziś człowiek mieszkający na wsi, to człowiek nowoczesny, (...) najczęściej wykształcony, (...) który korzysta z dóbr”. – I bardzo dobrze, i tak właśnie powinno być, i w takim właśnie kierunku chcę, żeby nadal podążał nasz rozwój – zaznaczył prezydent.

Minister rolnictwa: W trosce o swoje zdrowie kupujmy produkt polski

Ci wszyscy, którzy dbają o swoje zdrowie, którzy zabiegają o wysoką jakość karmienia swojej rodziny, powinni szukać tej żywności...

zobacz więcej

Według prezydenta, rozwój ten powinien mieć na celu także to, „żeby rolnik nie tylko miał satysfakcję ze swojej pracy, z jej rezultatów, żeby nie tylko cieszył się tym rokiem, kiedy są dobre plony, kiedy nie dotknie nas żadna klęska żywiołowa, ale żeby był także i człowiekiem dumnym rozwojem, który następuje w jego otoczeniu i jego miejscowości, w jego gospodarstwie”.

– To jest wielkie zadanie polskich władz, bo państwo, bo nasi rolnicy, umiecie gospodarować bardzo dobrze, umiecie zadbać o swoje sprawy, umiecie swoje gospodarstwa w sposób doskonały. To widać kiedy odwiedza się Polskę – podkreślił, przypominając, że sam odwiedził wszystkie powiaty.

– Śmiało i z podniesioną głową mogę mówić, że wiem, jak wygląda moja Ojczyzna. Ale to jest także i obowiązek ze strony władz państwowych, aby czuwać nad bezpieczeństwem także i rolnika, że kiedy dotknie go klęska żywiołowa, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam, że polskie państwo z nim jest, że oddanie czci spracowany dłoniom rolnika, to nie jest tylko hasło, którym politycy wycierają sobie usta. Ale, że to jest rzeczywistość, która przekłada się na konkretne działania, które powodują, że rolnik spokojnie może realizować swoje zadania wobec swojej rodziny, wobec polskiego państwa, wobec polskiego społeczeństwa – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej