RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bejrut: Sygnały życia pod gruzami okazały się fałszywe

Libańskie służby ratownicze nie odnalazły nikogo pod gruzami zniszczonego w wyniku eksplozji 4 sierpnia budynku w Bejrucie(fot. PAP/EPA/NABIL MOUNZER)
Libańskie służby ratownicze nie odnalazły nikogo pod gruzami zniszczonego w wyniku eksplozji 4 sierpnia budynku w Bejrucie(fot. PAP/EPA/NABIL MOUNZER)

Libańskie służby ratownicze nie odnalazły nikogo pod gruzami zniszczonego w wyniku eksplozji 4 sierpnia budynku w Bejrucie, w których dwa dni temu wykryto oznaki życia – poinformowali w sobotę lokalni działacze humanitarni. Akcja poszukiwawcza została zakończona.

Sygnały życia pod gruzami w Bejrucie. Dramatyczne decyzje ratowników [WIDEO]

Oznaki życia pod gruzami budynku, który zawalił się po eksplozji w bejruckim porcie eksplozji miesiąc temu. Specjalistyczna aparatura...

zobacz więcej

„Niestety, dziś możemy powiedzieć, że w zniszczonym budynku nie ma śladu życia” – cytuje agencja AFP słowa Francesco Lermandy, chilijskiego ratownika specjalistycznego. Wyjaśnił on, że dwóch ratowników weszło w sobotę do przejścia prowadzącego do ostatniej kieszeni powietrznej, w której mogła znajdować się ofiara, ale nikogo tam nie znaleźli.

Według Lermandy nadal będą prowadzone prace nad zabezpieczeniem terenu i upewnieniem się, że nikt w środku nie został. Nadzorujący tę operację inżynier Rijad al-Assad wyjaśnił, że „pies dał nam nadzieję na znalezienie kogoś żywego, ale też uwypuklił wady całego systemu”. - Ten budynek należało przeszukać kilka tygodni temu – powiedział.

W czwartek wczesnym wieczorem libańskie władze poinformowały, że zespół ratowników z psem ratowniczym wykrył ruch pod zawalonym budynkiem w dzielnicy Gemmayze, jednej z najbardziej zniszczonych w wyniku potężnej eksplozji 4 sierpnia. W wyniku eksplozji zginęło na miejscu lub zmarło w wyniku obrażeń 191 osób.

„(Oznaki życia – oddechu i tętna) wraz ze wskazaniami czujnika temperatury oznaczają, że jest możliwe, iż (pod gruzami) jest ktoś żywy” – cytowała agencja Reutera słowa jednego z ratowników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej