RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

W ramach programu „500 plus” do rodzin w trafiło ponad 120 mld zł

Środki z programu stanowią 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci (fot. Pexels/pixabay)
Środki z programu stanowią 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci (fot. Pexels/pixabay)

– Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu „Rodzina 500 plus” trafiło już 120,9 mld zł – przekazała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że środki z programu stanowią 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci, ok. 250-300 tys. z nich to dzieci z niepełnosprawnościami.

Nowa deklaracja programowa PO? „Karta LGBT zastąpi Dekalog” [WIDEO]

W styczniu PO przyjmie nową deklarację programowo-ideową. Poprzednia sprzed 20 lat odwoływała się m.in. do rodziny i Dekalogu. Co znajdzie się w...

zobacz więcej

Szefowa MRPiPS podsumowała wsparcie rządu na rzecz rodzin. Wskazała m.in. na programy społeczne takie jak „Dobry start”, „500 plus”, czy „Posiłek w szkole i w domu”.

Minister zwróciła uwagę, że koniec wakacji i początek roku szkolnego to duże wydarzenie dla całej rodziny, które wiąże się także ze znacznymi wydatkami.

– Dla dzieci to czas nowych wyzwań, powrotu do nauki, ale też spotkań z nowymi lub dobrze już znanymi kolegami. Z kolei dla rodziców to spore wyzwanie finansowe. Odpowiedzią na to wyzwanie jest program +Dobry start+, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – powiedziała Maląg. Dodała, że wsparcie obejmuje ok. 4,5 mln uczniów.

Minister zaznaczyła, że to niejedyny program społeczny, który wspiera rodziny również w czasie roku szkolnego.

– Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu +Rodzina 500 plus+ trafiło już 120,9 mld zł. To 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci. Ok. 250-300 tys. z nich to dzieci z niepełnosprawnościami – wskazała minister.

Resort rozwoju: Już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych – poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479...

zobacz więcej

– W tym trudnym czasie, w jakim się znajdujemy, świadczenie wychowawcze przybiera formę swoistego dochodu gwarantowanego polskim rodzinom odczuwającym ekonomiczne następstwa walki z epidemią COVID-19 – podkreśliła.

Szefowa MRPiPS dodała, że innym programem, który jest dużym wsparciem dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, jest wieloletni program „Posiłek w szkole i w domu”. Dzięki niemu – jak wskazała – w zeszłym roku ponad pół miliona dzieci miało zagwarantowany ciepły posiłek, a rodzice mogli przygotowywać im obiady z pełnowartościowych produktów. Budżet programu to 550 mln zł.

– Nie mamy wątpliwości, że rodzina to najlepsza inwestycja. Dzisiaj, po pięciu latach naszych rządów, jesteśmy w czołówce państw unijnych, które wydają najwięcej środków z budżetu państwa na rzecz rodzin w stosunku do PKB. W Polsce jest to już 4 proc. W 2015 r. było to ponad dwa razy mniej – tylko 1,78 proc. – powiedziała Maląg.

– Nawet pandemia koronawirusa nie naruszyła silnych fundamentów naszej polityki prorodzinnej. Realizujemy wszystkie nasze programy skierowane do rodzin, które dzisiaj, w dobie pandemii, nabierają szczególnego znaczenia – podkreśliła minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej