RAPORT

Tusk kontra Tusk

Fake news aktywisty LGBT. Jak zgłosić nieprawdziwą informację na Facebooku?

Zamieszczamy krótką instrukcję, jak utrudnić rozpowszechnianie kłamstw (fot. screen FB)
Zamieszczamy krótką instrukcję, jak utrudnić rozpowszechnianie kłamstw (fot. screen FB)

Media informowały dziś o fake newsie na temat rzekomo istniejących w Polsce „stref wolnych od LGBT” i tablic, które – jak podawał aktywista Bart Staszewski – miały pojawić się w kilku miejscowościach. Problem z fałszywymi doniesieniami, które mogą wprowadzać ludzi w błąd, staje się palący. Jednym z głównych narzędzi rozprzestrzeniania fake newsów są portale społecznościowe. Z tego powodu zamieszczamy krótką instrukcję, jak zgłosić zawierający nieprawdę wpis, tak by utrudnić rozpowszechnianie kłamstw.

Znów prowokacja LGBT. Poseł informuje o działaniach policji

Lewicowy działacz Bartosz Staszewski wrzucił zdjęcia z Łososiny Dolnej i Istebnej, gdzie na znakach drogowych powieszono tabliczki sugerujące, że...

zobacz więcej

Staszewski wrzucił zdjęcia z Łososiny Dolnej i Istebnej, gdzie na znakach drogowych powieszono tabliczki sugerujące, że są to „strefy wolne od LGBT”. Wpis i zdjęcia pojawiły się ok godz. 11. Kiedy krótko potem na miejscu pojawiła się policja, okazało się, że tabliczek już tam nie ma.

Aktywiści LGBT już od pewnego czasu pojawiają się w gminach, które przyjmują uchwały wpierające rodziny i sugerują, że nowe zapisy uderzają w lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe. Do tabliczek z nazwami miejscowości doczepiają informacje, że jest to „strefa wolna od LGBT”. Następnie robią zdjęcia, opisują sprawę w języku angielskim i udostępniają w mediach społecznościowych. Fałszywy przekaz idzie w świat. Nie inaczej było w piątek, gdy post zamieścił Staszewski.

Sprawa ta jest tylko jednym z wielu fake newsów, które pojawiają się w ostatnim czasie. Warto w związku z tym wiedzieć, jak walczyć z fałszywymi doniesieniami, które mogą wprowadzać ludzi w błąd.

Na Facebooku można to zrobić poprzez opcję zgłoszenia postu. Aby to zrobić, należy kliknąć opcję „...” w prawym górnym rogu posta. Następnie klikamy opcję „Uzyskaj wsparcie lub zgłoś post”. W tym momencie otwiera się okno, w którym można zgłosić post po wybraniu problemu – wśród dostępnych opcji jest „Fałszywa informacja”. Po zaznaczeniu jej i kliknięciu w pole „Dalej” (znajduje się w prawym dolnym rogu okna), zgłoszenie trafia do administracji portalu.

Przy niemym sprzeciwie zaledwie dwóch z 15 radnych gmina Łososina Dolna stała się kolejnym bastionem „wolnym” od LGBT....

Opublikowany przez Bart Staszewski Piątek, 4 września 2020


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej