RAPORT

Pogarda

Ruszył Powszechny Spis Rolny. Pierwszy raz od dekady

Najnowsze

Popularne

Będzie trwać trzy miesiące, a organizowany jest pierwszy raz od dekady – mowa o spisie rolnym. Badanie przeprowadza Główny Urząd Statystyczny, i obejmie ono ponad 1,5 mln gospodarstw w Polsce.

Stopa bezrobocia bez zmian względem poprzedniego miesiąca

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu – wynika z szacunków MRPiPS. W rejestrach urzędów...

zobacz więcej

Podstawową formą zbierania danych będzie aplikacja internetowa, ale można też je przekazać np. telefonicznie. Zbieranie danych bezpośrednio ma być ostatecznością.

O rozpoczynającym się spisie mówili podczas briefingu prasowym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk.

Spis będzie prowadzony we wszystkich gospodarstwach rolnych – osób fizycznych; osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. – Spis potrwa do 30 listopada i jest obowiązkowy, formą podstawową będzie tzw. samospis przez aplikację internetową – poinformował wojewoda Paszkowski.

Jak wyjaśniła Kamińska-Gawryluk, aplikacja będzie dostępna na stronie spisrolny.gov.pl. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z niej, rolnik będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii i wybrać opcję „spisz się przez telefon”; wówczas zostanie przełączony do ankietera, który spisze dane.

„Nie grozi nam spirala zadłużenia”

Nie grozi nam spirala zadłużenia. Rząd miał przestrzeń do tego, by w zdecydowany sposób wprowadzać działania antykryzysowe zwiększając poziom...

zobacz więcej

Następna możliwość, to spisanie się w gminnym biurze spisowym; zgodnie z przepisami samorządy mają zorganizować takie stanowiska spisowe na terenie urzędu.

Jeśli mimo to rolnik nie dokona spisu, rachmistrz spisowy spróbuje skontaktować się z nim telefonicznie, by zebrać dane. – Zatrudniamy też rachmistrzów terenowych, którzy pójdą do rolników do domów i spiszą ich na miejscu – dodała Kamińska-Gawryluk.

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie UE rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wynika on również z rekomendacji ONZ ds. Wyżywienia (FAO). W państwach członkowskich ONZ pełne badanie jest realizowane raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Koronakryzys pożera nowojorskie restauracje

Bez pomocy władz nowojorskim restauracjom grozi załamanie. Jest mało prawdopodobne, aby w najbliższym czasie mogły przynosić właścicielom zysk....

zobacz więcej

Zakres, formę i tryb przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego reguluje ustawa o spisie rolnym. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Poprzednie takie badanie odbyło się 10 lat temu. Za spis rolny odpowiada GUS.

Zakres tematyczny formularza spisowego obejmuje 11 działów. Nie wszystkie pytania będą dotyczyć spisywanego gospodarstwa rolnego.

Zakres tematyczny formularza spisowego (działy) to: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie; ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego; aktywność ekonomiczna; chów i hodowla ryb.

W formularzu spisowym nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników. W przypadku dochodów będzie wymagane tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej